ÖLÇÜMLEME VE RAPORLAMA

Ölçümleme ve raporlama; dijital pazarlama çalışmalarının neden yüksek bir hızda arttığını en iyi şekilde açıklayacak iki terimdir. Klasik pazarlama yöntemlerinin aksine dijital pazarlama ölçülebilir ve raporlanabilir sonuçlar sunar. Dijital pazarlama metrikleri ve anahtar performans göstergeleri (KPI) dijital pazarlamacıların yaptıkları kampanyaların başarımını ölçümledikleri değerlerdir. Dijital pazarlama çalışmalarında ürün ve hizmetlerin tanıtımlarının yapıldığı bir dizi yöntem kullanırlar. Bu yöntemlerin sonuçlarını takip etmek bazen zor ve zaman alıcı olabilir. Bu nedenle, bir dijital pazarlama kampanyasına başlamadan önce, KPI değerlerinin neler olacağını belirlemek ve yapılan çalışmayı bu değerler ile analiz ederek ölçümlemek hedef ve başarımların daha rahat ortaya konulmasına olanak sağlar.

Başarıya ulaşamamış bir dijital reklam kampanyasına bakıldığında, çoğunlukla sorunun hazırlanan kreatif çalışmada olduğu düşünülse de; asıl sorun genellikle yapılan kampanyanın ne amaçla yapılıyor olduğunun net olarak ortaya konmaması ve sonuçlarının ne ile ölçüleceğinin tam olarak belirlenememiş olması olduğunu görürüz.

NE YAPIYORUZ?

HEDEF BELİRLEME,
ÖLÇÜMLEME,
RAPORLAMA

NE SAĞLIYORUZ?

FİLTRELENMİŞ VERİ,
KARŞILAŞTIRMA OLANAĞI

KAZANCINIZ

DÜŞÜK MALİYETLİ VE
YÜKSEK VERİMLİ
KAMPANYALAR

Ölçümleme İçin 4 Adımda Hedef Belirleme

1

Hedefleri Tanımlayın

Dijital pazarlama kampanyasının genel olarak amaçlarını ve nereye varılmak istendiğini belirleyin. Bu hedefleme genellikle üst yönetim ile beraber yapılmalıdır.

2

Hedefleri Filtreleyin

Birinci adımda belirlenen hedefleri filtreleyerek nelerin gerçekten önemli olduğuna karar verin. Bu adım sizin doğru KPI’ları belirleyebilmeniz için önemlidir.

3

KPI’leri Belirleyin

Filtrelenmiş hedefleri anahtar performans göstergelerine dönüştürün. Bu adımda ilgili tüm birimlerine ek olarak dijital pazarlama ajansınız da size destek olmalıdır.

4

KPI’lere Değer Atayın

Belirlenen KPI’lara değerler atayın. Dijital pazarlama ajansınız ile beraber tamamlayacağınız bu adımda, endüstri standartlarını ve rakiplerinizin durumunu da inceleyin.

Dijital Pazarlama Ölçümlemesi Hangi Noktalara Odaklanmalı?

Sonuç odaklı ve yeterli bir dijital pazarlama ölçümünün, yapılan dijital pazarlama çalışmasından bağımsız ve üç ana alana yoğunlaşarak temel sorulara yanıt veriyor olması gereklidir. Bunlar trafik edinme, kullanıcı davranışı ve kampanya sonuçlarıdır.

Yapılacak ölçümleme ve raporlama, müşterinin gereksinimlerini karşılayacak şekilde olmalı ve müşterinin farklı birimlerinde kullanılmak üzere özet ve detaylı olarak bölümlenmelidir. Böylelikle üst yönetim ana noktaları hızlı bir şekilde gözden geçirebilir, operasyon birimleri kendileri ile ilgili verileri detaylı olarak analiz edebilirler.

Ölçümleme Ve Raporlama Hizmetlerimiz

SEO OPTİMİZASYON RAPORU

 • Site Sağlık Analizi
 • Trafik Analizi
 • SERPS Analizi
 • Backlink Analizi

REKLAM BAŞARIM RAPORU

 • CPC Analizi
 • CTR Analizi
 • Etkileşim Analizi
 • ROAS Analizi

E-POSTA PAZARLAMASI RAPORU

 • Açılma Analizi
 • Tıklama Analizi
 • Üye Listesi Analizi
 • SPAM Score Analizi

DÖNÜŞÜM OPTİMİZASYON RAPORU

 • CRO Analizi
 • Etkileşim Analizi
 • Sepet Terk Analizi
 • ROI Analizi

 Harcadığınız Bütçenin Size Ne Getirdiğini Bilin

Satışlarınızı arttırmak için hangi mecrada ne kadar bütçe harcıyorsunuz? Hangi reklam tipi size daha fazla dönüşüm sağlıyor? Sosyal medyadaki paylaşımlarınızı kimler görüyor ve nasıl tepki veriyorlar? En çok tıklanan reklamınız hangisi? Peki, endüstri standartları ile karşılaştırıldığında reklamlarınızın yeterince tıklanıp tıklanmadığını biliyor musunuz? Uzun uğraşlar sonunda yarattığınız içerikler sitenize gerçekten trafik getirme konusunda yeterli mi? Yeniden pazarlama çalışması sırasında reklamlarınız her kullanıcıya ortalama kaç kez görünüyor? Eğer bu sorulara yeni sorular eklemek yerine bunların yanıtları ile ilgileniyorsanız doğru ölçümleme için bizimle iletişime geçin. Size dijital pazarlama çalışmalarınızın verimini anlaşılır değerler ile raporlayalım.

TANIŞALIM

Dijital pazarlama bütçenizi azaltıp, hedef dönüşüm oranlarınızı arttırmak isterseniz bize ulaşın. Tanışma toplantısında, dilerseniz, güncel kampanyalarınızın verimini birlikte değerlendirelim.

Kıvrımlı dağ yolu, gün batımı, ağaçlar ve bulutlar