DİJİTAL PAZARLAMA İLE RAKİPLERİNİZİN ÖNÜNE GEÇİN

Dijital pazarlama yöntemleri, gelişen teknolojiye bağlı olarak, sürekli değişim göstermektedir. Bu değişiklikler; ortamlar, kullanıcı davranışları, satın alma alışkanlıkları, satış yöntemleri, yeni izleme ve ölçümleme yöntemleri üzerinde etkili oluyor. Dijital pazarlama stratejileri bu gelişmelere yanıt verecek yeni dijital pazarlama çözümleri üretebilmelidir. Poligon Interactive; arama motoru optimizasyonu (SEO), arama motoru pazarlaması (SEM), sosyal medya pazarlaması (SMM), içerik pazarlaması, mobil pazarlama, e-posta pazarlaması, e-ticaret pazarlaması, dönüşüm optimizasyonu (CRO), dijital pazarlama ölçümleme ve raporlaması gibi dijital pazarlama hizmetleri sunmaktadır.

Dijital pazarlama

Dijital Pazarlama Stratejisi

Smart Insights tarafından, digital pazarlama yönetimi üzerine yapılan bir araştırmaya göre markaların %46‘sının bir dijital pazarlama stratejisi yok. %16‘sının ise stratejisi var ancak bu strateji diğer pazarlama aktivitelerine entegre edilmemiş durumda.

Dijital pazarlamadan verim almak için öncelikle bir dijital pazarlama stratejisi oluşturulmalıdır.
Dijital ortamda toplanan kullanıcı demografik bilgileri, kullanıcı etkileşimi ve kullanıcı davranışı verileri analiz edilerek daha etkin pazarlama stratejileri geliştirilebilir.

Adım Adım Dijital Pazarlama Stratejisi

1

 Araştırma

Varolan yapının ve gereksinimlerin belirlenmesi

2

 Hedef Belirleme

Hedeflerinizin ve temel başarım kriterlerinin (KPI) belirlenmesi

3

 Analiz

Durumunuzun ve rakiplerinizin durumunun değerlendirilmesi

4

 Medya Planlama

Dijital pazarlama ortamlarının ve araçlarının belirlenmesi

5

 İletişim Dili

Hedef kitle ve amaca uygun iletişim dilinin belirlenmesi

6

 Reklam Hazırlığı

Her mecranın özelliklerine uygun reklamların hazırlanması

Dijital pazarlama yöneticilerinin %70’i dijital pazarlama bütçelerini arttırmayı planlıyor.
(Econsultant)

Pazarlama yöneticilerinin %98’i geleneksel ve dijital pazarlama stratejilerinin birlikte ele alınması gerektiğini düşünüyor. (Gartner)

Dijital Ajans Hizmetleri

Poligon Interactive, kullanıcı deneyimini iyileştirmeye, site ziyaret trafiğini ve hedef dönüşüm oranlarını arttırmaya yönelik dijital pazarlama hizmetleri sunmaktadır.

Arama Motoru Optimizasyonu

Sitenizin arama motorları görünürlüğünü arttıralım. Hedeflediğiniz anahtar kelimelerde rakiplerinizin üzerinde yer almanızı sağlayalım.

Arama Motoru Pazarlaması

Doğru hedefleme ve yaratıcı reklam içerikleri oluşturarak Google AdWords reklamlarınızın verimini arttıralım.

Sosyal Medya Pazarlaması

Doğru sosyal medya platformunda doğru hedefleme ve uygun içerikle sosyal medya kanallarından verim almanızı sağlayalım.

İçerik Pazarlaması

Kullanıcıların markanıza ulaşmasını ve etkileşime geçmesini sağlayacak her kanala özel kaliteli içerikler üretelim.

Mobil Pazarlama

Mobil ortamın tüm özelliklerinden ve avantajlarından faydalanmanızı sağlayacak mobil ortama özel kampanyalar geliştirelim.

E-Posta Pazarlaması

Doğru planlanmış e-posta gönderimleriyle, dönüşüm oranınızı arttıralım. Müşterileri bağlılık oranını yükseltmenize yardımcı olalım.

E-Ticaret Pazarlaması

E-ticaret siteniz için arama motoru optimizasyonu, Google AdWords yönetimi, Google Alışveriş Reklamları yönetimi, Facebook Reklamları yönetimi hizmetleri verelim, satışlarınızı arttıralım.

Dönüşüm Optimizasyonu

Dönüşüm oranlarınızı arttırmak için size, kullanıcı deneyimini iyileştirecek ve kullanıcının satın alma kararını kolaylaştıracak yöntemler önerelim. Sonuç alınmış yöntemleri uygulayalım.

Ölçümleme ve Raporlama

Dijital pazarlamanın en önemli özelliği takip edilebilir ve ölçülebilir olmasıdır. Kampayaların başında ölçümleme araçlarını ve  hedeflerini belirleyip size şeffaf bir rapor sunalım.

Neden Dijital Pazarlama Yapmalısınız?

Dijital dünyada yapılan pazarlama, bireylerin her gün giderek artan oranda dijital içerik ürettiği ve aynı zamanda tükettiği günümüzde, artık yadsınamaz bir hacme sahip. Bu nedenle günümüzde uygulanan dijital kampanyalar, baskın biçimde pazarlama stratejilerinin merkezinde yer almaktadır. Dijital dünyaya geçiş sürecinin başlarında, bazı işletmeler için yenilikçi bir yaklaşım ve ilerici bir tercih olarak benimsenen “dijitalleşme”; son zamanlarda ulaştığı nokta ile dijital pazarlamayı, oyun sahasındaki rekabetçi oyuncular olarak varlığını sürdürmek isteyen işletmeler bakımından, vazgeçilmez bir araç ve öne çıkan bir ağırlık merkezi haline getirdi. İster basit SEO çalışması, ister mobil pazarlama, ister içerik pazarlaması… Hangi çalışma konusunu ele alırsanız alın dijital pazarlama, pazarlama ekiplerinin yadsıyamayacağı gerçekler.

Bir Varlık Ön Koşulu Olarak Dijital Pazarlama

İçinde bulunduğumuz dijital çağda, başarılı ve sürdürülebilir dijital pazarlama stratejileri oluşturmak; pazarlama karışımına çeşitli çevrimiçi araç ve kanallar eklemekten çok daha fazlasını gerektiriyor. Rakiplerinden sıyrılarak, öne çıkmak ve fark yaratmak isteyen işletmeler, dijitali pazarlama stratejilerinin tüm boyutlarına bütünsel bir yaklaşımla katmanın, çağımızda vazgeçilmez bir gereklilik haline geldiğinin farkındalar. Dijital pazarlamayı bu denli önemli kılan ve işletmeler için adeta bir varlık ön koşulu haline getiren ise, yalnızca pazarlama stratejileri oyun alanında hızla büyüyen bir güç olması değil; aynı zamanda, bugünün ve geleceğin pazarlaması anlamında artık sürücü koltuğunda oturan tüketiciye yönelmenin ve ulaşmanın, başarıya giden mecburi bir yön olmasıdır.

Dijital Kampanyalarda İşletmeye Özel Stratejiler

Dijital pazarlamanın önemini kavrayan ve dijital iklime uyum sağlayamadığı takdirde yok olmaya mahkum olacağını bilen pek çok işletme, dijital projelerine başlama ve hatta yönetme aşamasında farklı zorluklarla karşılaşıyor. Geleneksel pazarlama yöntemleri olan TV, radyo, gazete, dergi ve açık alan reklamcılığına göre, daha hesaplı ve en önemlisi etkinliği ölçülebilir olan dijital pazarlama faaliyetlerinin verimli ve etkili sonuçlara ulaşmasında, şüphesiz ki öncelikle işletmeye özgü dijital çözümler yaratan bir yol haritasının oluşturulması gerekiyor. Bu yol haritası ise dijital pazarlamanın en önemli adımını oluşturuyor.

Dijital pazarlamanın süreçlerinde; belirlenen stratejideki amaca göre uygulamada farklılıklar olsa da, atılan adımlarda çok büyük değişiklikler söz konusu olmuyor. Dijital pazarlamada ilk adım, potansiyel müşteriyi web sitesine veya satışın gerçekleştirildiği sayfaya çekmek ile atılıyor. Amacınızın iyi belirlenmiş olması bu seviyede önem kazanıyor. Ürün tanıtımı, ürünün online satışı ya da bir konu hakkındaki yazıyı okutmak! Bu aşamadan sonra gelen ikinci adımın şeklini yine amacınız belirliyor. Sizin için önemli olan ne? Web sitesine gelenlerin kaç yazı okuduğu, ne kadar süre kaldığı, sitenizdeki hangi sayfalarda gezindiği mi yoksa tanıtımını yaptığınız ürünü satın alması mı? Belki siz, sadece yeni markanız için bilinirlik çalışması yapmak istiyor da olabilirsiniz. Amacınız her ne olursa olsun, dijital pazarlama yöntemlerini kullanarak başlattığınız etkileşim sonucunda, sitenizi ziyaret eden kişi sayısı, sayfada kalış süresi, tamamlanan satış gibi sizin için önemli olan verilerin ölçümlenmesi ise dijital pazarlamanın üçüncü basamağını oluşturuyor. Geleneksel medyada kaç kişiye ulaştığınızı bilemiyorken, dijital pazarlama platformları size bu sorunun yanıtını üstelik hangi saatte, hangi ilden, hangi yaştan gibi detaylarıyla birlikte net olarak ölçümlüyor.

Neden dijital pazarlama sorusunun belki de en açık cevabı olan bu adım, müşterilerinizi anlayarak, ihtiyaçlarını belirleyerek aynı dili konuşur hale gelmenizin yanı sıra, daha doğru ve daha iyi hizmet vermenizi sağlıyor. Takip eden basamakta ise; yeni edindiğiniz müşterilere kendinizi hatırlatmak, yeni alışverişlere yönlendirmek ve sadık müşterileriniz haline gelmelerini sağlamak için adım atıyor ve amacınız ile ilgili sürekliliği sağlarken işinizi büyütme fırsatını da yakalayabiliyorsunuz.