MOBİL PAZARLAMA NEDİR?

Mobil pazarlama; Amerikan Mobil Pazarlama Birligi MMA’nın (Mobile Marketing Association) yaptığı resmi tanıma göre; kullanıcılara herhangi bir mobil cihaz veya ağ aracılığı ile erişerek etkileşimli ve ilgi alanlarına uygun bir şekilde iletişim kurabilme olanağı sağlayan tüm uygulama ve işlemlerdir.

Bu uygulamalar; aktiviteler, süreçler, standartlar, reklam ve medya satınalımları, promosyonlar, ilişki yönetimi, müşteri hizmetleri, sadakat programları ve pazarlamanın her türlü yeni biçimlerini kapsar. Mobil pazarlama; mobil cihaz kullanıcılarına mobil pazarlama yöntemleri ile erişerek ilişki başlatma, müşteri kazanma, aktivite oluşturma, sosyal etkileşim oluşturma gibi amaçlar için uygulanmaktadır.

Mobil pazarlama ile kullanıcı ve potansiyel müşterilerinize her an, her yerde erişmeniz ve etkileşim başlatmanız olasıdır. Sınırsız seçenekleri ve yüksek etkileşim oranları ile mobil pazarlama çalışmalarının başarıya ulaşma olasılığı yüksektir. Mobil pazarlama size müşterinin satın alma ve satış sonrası yolculuğuna doğrudan eşlik edebilme olanağı da sağlar. Önemli anlarda erişebilmek, farklı mobil deneyimler sunabilmek, etkin ve zamanında kullanılan bildirimler ile hatırlatmalar yapabilmek gibi olanakları ile mobil pazarlama tüm markaların modern pazarlama stratejilerinin temel taşı olmuştur.

NE YAPIYORUZ?

AKTİF
MOBİL KULLANICILARA
REKLAM GÖSTERİMİ

NE SAĞLIYORUZ?

HEDEF KİTLEYE DOĞRU
ZAMANDA, DOĞRU REKLAM
İÇERİĞİ İLE ERİŞİM

KAZANCINIZ

ANLIK OLARAK
DAHA FAZLA
DÖNÜŞÜM

Mobil Pazarlama Neden Önemli?

E-ticaret yakın zamana kadar sadece masaüstü bir aktivite olarak görülmekteydi. Beğenilen ürünler masaüstü tarayıcılarından girilerek satın alınırdı. Ancak bu durum günümüzde geçerliliğini yitirmiş durumda. Artık e-ticaretin büyük bir çoğunluğu mobil cihazlar üzerinden yapılıyor. Sosyal medya uygulamaları kendi içlerinde alışverişe yönlendirici yöntemleri ekliyorlar. Instagram ‘Şimdi Alışveriş Yap’ düğmesini eklerken Pinterest de ‘Satınalınabilir Pin’ler kullanmaya başladı.

Mobil pazarlama; bir çok açıdan günümüzün en önemli dijital pazarlama aktivitesi olarak görülmektedir. Mobil cihazların kullanılma oranındaki artış,  mobil cihazları kullanma sıklıkları, bu cihazlarda geçirilen sürelerle ilgili güncel verilerde gözlemlenen artışlar, mobil pazarlamanın neden bu kadar ön plana çıktığını açıklar nitelikte. Kişiselleştirilmiş ve doğrudan pazarlama yapabilme olasılığı da mobil pazarlamanın avantajlarından.  Ayrıca, sosyal medyanın ana kullanım alanının mobil cihazlar olması, kitlelere daha kolay erişebilme yeteneği gibi bir çok etmen “mobil pazarlama“yı modern dijital pazarlamanın kalbi olarak konumlandırmaktadır.

Özellikle e-ticaret hacminin cihazlara göre dağılımına bakıldığında, mobil kullanımda sürekli bir artış olduğu dikkatleri çekiyor. Bu gerçek ise; mobil pazarlamada başarı elde etmek isteyen markaların, öncelikle web sitelerini mobil uyumlu hale getirmesi gerekliliğini gösteriyor. Mobil uyumlu e-ticaret sitelerine sahip markalar, mobil uyumlu olmayanlara göre daha fazla güven veriyor. Çünkü mobil cihazlarında alışveriş deneyimini sorunsuz olarak yaşayan kullanıcılar, mobil uyumlu sitelere sahip markaları alışverişte daha çok tercih ediyor.

 Mobil Pazarlama’da Google Mikro Anları (Micro Moments)

Google‘ın tanımına göre; günümüzde kullanıcıların bir şeyler hakkında araştırma yaptığı, bilgi aldığı, harekete geçtiği, bir yere gittiği ya da öğrenme, yapma veya satın alma sırasında yardım almaya ihtiyaç duydukları anlar var. İşte, Google bunları mikro anlar (Micro Moments) olarak adlandırıyor. Mikro anlar, mobil kullanıcıların satınalma için harekete geçtikleri, tercihlerini belirledikleri, kararlarını verdikleri ve yardıma ihtiyaç duydukları anlar olarak da tanımlanabilir.

1

“Bilgi İsteği” Anı

(I-Want-to-Know Moments)

Akıllı telefon kullanıcıların %66’sı televizyon seyrederken reklamlarda gördükleri bir ürün veya hizmeti akıllı telefonları aracılığıyla incelemeye başlıyorlar.

2

“Gitme İsteği” Anı

(I-Want-to-Go Moments)

Cep telefonlarında  “Yakınımda” (near me) aramasının hacmi her yıl 2 kat artıyor. Akıllı telefon kullanıcılarının %82’si, arama motorlarını yerel işletmeleri aramak için kullanıyor.

3

“Öğrenme İsteği” Anı

(I-Want-to-Do Moments)

YouTube üzerinde yapılan “nasıl yaparım” aramaları yıllık ortalama %70 artmaktadır. Akıllı telefon kullanıcılarının %91’i telefonlarını bir iş yaparken fikir araştırmak için kullanıyorlar.

4

“Alma İsteği” Anı

(I-Want-to-Buy Moments)

Alışveriş sırasında gereken yardım yine akıllı telefonlardan alınıyor. Kullanıcılarının %82’si, bir mağazada alışveriş yaparken akıllı telefonlarına başvuruyor.

Mobil Pazarlama İçin Başarının Sırları

Orada olun

Bulunduğunuz sektör, ürünleriniz ve hedef kitlenize göre mikro anların neler olabileceğini öngörmeli ve bu anlar oluştuğunda yardım için orada olmalısınız.

Yararlı olun

Müşterilerinizin satın alma yolculuğunu ve gereksinimlerini iyi analiz ederek anlamalı ve doğru an geldiğinde kullanıcınıza aradıkları bilgiyi verebilmelisiniz.

Hızlı olun

Mobil kullanıcılar bilgi alma, gitme ve satın alma işlemlerini hızla tamamlamak isterler. Bu nedenle mikro anlarda yapılan mobil pazarlama da hızlı olmalıdır.

Neden Mobil Pazarlama?

Dünyada internet kullanan 3 milyar insanın %80‘i internete akıllı telefonlar ile erişiyor.

(Smart Insights)

İnsanların %50’si uyanır uyanmaz telefonuna bakarken, ortalama bir kullanıcı günde 46 kez telefonuna bakıyor.

(App Annie)

Günde ortalama 1.8 saat akıllı telefon kullanılırken bu zamanın %89’u uygulamalarda geçiyor.

(Social Media Today)

Geçen sene iOS kullanıcıları 25 milyar, Android kullanıcıları 50 milyar uygulama indirdi.

(Business of Apps)

2015 yılında 2.8 milyardan fazla kişi düzenli olarak telefonları üzerinde bir mesajlaşma uygulaması kullandı.

(App Annie)

Pazarlamacıların %60’ından fazlası mobil uygulamaların çok önemli olduğu görüşünde.

(Sales Force)

Mobil Pazarlama Hizmetlerimiz

İNCELEME VE ARAŞTIRMA

 • Sektör Araştırması
 • Rakip Araştırması
 • Uygulama İncelemesi
 • Teknik Altyapı İncelemesi

STRATEJİ OLUŞTURMA

 • SWOT Analizi
 • Hedef Belirleme
 • KPI Tanımlama
 • Hareket Planı Oluşturma

UYGULAMA VE SATINALMA

 • Mobil Reklamcılık
 • Uygulama Pazarlaması
 • Market Optimizasyonu
 • Push Mesaj Gönderimi

İZLEME VE RAPORLAMA

 • Kullanıcı Raporu
 • CTR, CPC, CPA Analizi
 • Bütçe Verim Raporu
 • Dönüşüm Raporu

 Kullanıcınız Nerede İse Siz De Orada Olun

Bütçemi doğru şekilde mi harcıyorum? Kullanıcılar reklamlarımı cep telefonlarında görüyorlar mı? Her an her yerde potansiyel müşterilerime ulaşmam mümkün mü? İşinizi geliştirmek için bu ve benzeri soruları soruyorsanız, dijital pazarlama konusunda çağı yakalamış bir firma olduğunuzu söylemek zor olmayacaktır. Sizin adınıza; mobil pazarlama çalışmalarınızı yönetip, bu kampanyalarda harcadığınız bütçeyi, hedeflemeyi, eyleme çağrı ifadelerini, görselleri, açıklama metinlerini hazırlayalım ve bu kampanyaların ne kadar kişiye ulaşarak size geri dönüşüm sağladığını ölçerek,  raporlayalım. Mobil pazarlama hizmeti ile kullanıcılarınıza ve potansiyel müşterilerinize her an, her yerde ulaşmanızı sağlayalım. Ölçülebilir, hızlı ve sonuç getiren mobil pazarlama hizmetleri için bizimle iletişime geçin.

TANIŞALIM

Dijital pazarlama bütçenizi azaltıp, hedef dönüşüm oranlarınızı arttırmak isterseniz bize ulaşın. Tanışma toplantısında, dilerseniz, güncel kampanyalarınızın verimini birlikte değerlendirelim.

mobil pazarlama