Sosyal medya ajansı hizmetleri ile dijital pazarlamanın önemli alanlarından biri olan sosyal medya pazarlamasını size doğru ve verimli bir şekilde sunarız.  Sosyal medya pazarlaması kapsamında, sosyal medya reklamları ile markanızı ve ürünlerinizi farklı kullanıcılara ulaşması için hedefleme yaparız. Markanın kendi içinde sosyal medya yönetimi yapması durumunda; firma içi ekiplerin bilgilendirilmesi, satış ve satış sonrası için müşteri memnuniyeti sağlanabilmesi için sosyal medya danışmanlığı yaparız.

Sosyal Medya Danışmanlığı Hangi Hizmetleri İçerir?

Markanın sosyal medyada karşılaşacağı A’dan Z’ye her şey, size sosyal medya danışmanlığı hizmeti veren sosyal medya ajansı olarak bizim sorumluluğumuzdadır.

Sosyal Medya Danışmanlığı Hizmetlerimiz

 • Sosyal medya stratejisi oluşturulması
 • Hesapların kurulumu ya da yeniden ayarlanması
 • Hedef kitlenin belirlenerek hesap takibinin sağlanması
 • Kampanyaları destekleyecek yarışma ya da özel gün ödüllendirmelerinin hazırlanması ve uygulanması
 • İçeriklerin ve destekleyici görsellerin belirlenmesi
 • Moderasyon
 • Kriz yönetimi
 • Reklam yönetimi
 • Raporlama
 • Sosyal medya veri analizi

Poligon Interactive olarak, verimli ve geri dönüş alabileceğiniz sosyal medya reklamcılığını hedefleriz. Deneyimlerimize göre, sizin için verim almayacağımız hiç bir öneride bulunmayız. Sizinle birlikte ortağınız olarak çalışırız, başarınızın başarımız olduğunu biliriz.

TANIŞALIM

Sosyal medya ajansı ve diğer hizmetlerimiz hakkında detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçin. Dijital pazarlama bütçenizi azaltıp, hedef dönüşüm oranlarınızı arttıralım. Tanışma toplantısında, dilerseniz, güncel kampanyalarınızın verimini birlikte değerlendirelim.

Sosyal Medya Ajansı Kimdir?

Sosyal medya ajansı, sosyal medyada sizi ‘siz’ gibi temsil eden ajanstır. Bu yüzden; sosyal medyanın önemini bilen firmalar, doğru ajansı seçme konusunda oldukça titiz davranırlar. Bu ajanslar için marka bilinirliğinizin arttırılmasından yeni ürün tanıtımlarına kadar bir çok alanda, hem müşteri hizmetlerine hem de satış birimlerine destek olan, yan biriminizdir de diyebiliriz.

Sosyal medya ajansınız öncelikle, sosyal medyada markanız hakkında konuşanları, var olan ya da olası müşterilerinizin yorumlarını dinler. Onların sizin hakkınızdaki düşünceleri ve beklentileri üzerinden çıkarımlar yapar, uygun yanıtlamalar ile sosyal medyada markanız için pozitif algı oluşturur. Bu çalışmaların tümünü planlamak ve uygulamak için de, ajansın sizi iyi tanıyor, amacınızı anlamış ve özümsemiş, hatta ürünlerinizi kullanmış ve biliyor olması gerekmektedir. Sosyal medya ajansı seçimi, markanız için yaptığınız/yapacağınız en önemli pazarlama kararlarından biridir. Ancak ajans seçiminden önce ilk iş olarak sizin gereksinimlerinizi iyi analiz etmiş ve sosyal medya pazarlama stratejilerinizin temelini atmış olmanız gereklidir.

Sosyal Medya Pazarlaması Nedir?

Sosyal medya ajans seçimi, ajansın hizmetleri ve size nasıl faydalar sağlayabileceği konularına geçmeden önce, dijital pazarlamanın en önemli öğelerinden biri olan sosyal medya pazarlamasının ne olduğuna, kısaca bir bakalım.

Sosyal medyanın hayatımızın her anında ve her boyutunda var oluşu, son günlerde tüketicilere etkin biçimde erişmek isteyen işletmeler ve markalar için sosyal medya pazarlamasını, düşük maliyetli ve etkili bir pazarlama yöntemi haline getirdi. Ölçeği ve bütçesi birbirinden farklı sayısız işletme ve marka, sosyal medya mecralarında bireylerin ilgisini uyandırmanın yollarını arıyor ve sosyal medyada var olmamanın, aslında “yok” olmak ya da “hiç var olmamış” olmak ile eşdeğer tutulduğu fikrini savunuyor.

Sosyal medya kanalıyla pazarlama çalışmalarının temelini ise; özgün ve dikkat çekici içeriklerle beslenen farklılaştırılmış bir marka algısı yaratmak ve bu algıyı pekiştirmek çabası oluşturuyor. Bu çabaların nihai hedefinde ise; marka tarafından hazırlanan ilginç ve benzersiz içeriklerin, takipçiler tarafından arkadaş ve aile çevreleriyle paylaşılmaya değer bulunması, bu içeriklerin paylaşılması sonucunda da markanın daha fazla kişi ile iletişime geçme fırsatını yakalaması yer alıyor.

Sosyal Medya Pazarlaması Nasıl Tanımlanır?

Mashable, sosyal medya pazarlaması için sosyal medya siteleri üzerinden web sitesine trafik ya da ilgi sağlama sürecine bağlı bir tanımlama yapıyor.
“Kullanıcıdan kullanıcıya yayılan kurumsal bir mesajın ses getirmesi olasıdır çünkü markanın ya da şirketin kendisindense, güvenilir bir üçüncü şahıs durumundaki bir kaynaktan gelmektedir. Bu pazarlama biçimi, ivmesini ağızdan ağıza aktarılmaya borçludur ve dolayısıyla satın alınmış medyadan ziyade kazanılmış medya ile sonuçlanmaktadır.”

Sosyal Medya Pazarlamasının Cazibesi

Tüketicilerin sosyal medya mecrasında yürütülen pazarlama faaliyetlerine gösterdiği ilginin şüphesiz en önemli nedenlerinden biri, işletme ya da marka ile etkileşimde bulunabilme olanağının varlığı.
Öte yandan, sosyal medya pazarlamasının sunduğu ortam, diğer pazarlama biçimlerine kıyasla önemli ölçüde saydamlık ve içtenlik içeriyor.
İşletme veya marka ile diyalog kurmaya imkan tanıyan sosyal medya pazarlaması, sağladığı iki yönlü iletişim ortamı ile tüketicilere soru sorma, şikayet bildirme ve olumlu geri bildirimde bulunma gibi başka pazarlama biçimlerinin elvermediği pek çok olanak da sunuyor.
Markalar bakımından ise; tüketicilere fikirlerinin dinlendiğini ve önemsendiğini hissettiren bu doğrudan iletişim biçimi sayesinde, marka memnuniyeti ve bağlılığına bağlı olarak müşteri ilişkileri ve satış hacimlerinde artış gözlemleniyor.

Sosyal Medya Pazarlama Stratejisi Belirlenirken Cevaplanması Gereken Temel Sorular

Her ne kadar sosyal ağların pazarlama stratejisine dahil edilmesi, marka ve işletmeler için herhangi bir başlangıç maliyeti gerektirmeyen basit bir işlem olarak görülse de, bu aşamada cevaplanması gereken bazı temel sorular söz konusu.

– Hangi sosyal ağlarda etkin olarak yer alınmalı?
– Sosyal medyada yer almak ile hedeflenen amaç ne olmalı?
– Paylaşılacak içerik stratejisi nasıl planlanmalı?
– Sosyal medya hesaplarının yönetimini kim üstlenmeli?
– Uzmanlardan destek almak planlar arasında mı?
– Müşteri hizmetlerini ilgilendiren unsurların sosyal ağlar üzerinden yönetimi nasıl sağlanmalı?
– Çevrimiçi itibar yönetimi anlamında, kriz durumlarında izlenecek yaklaşım nasıl olmalı?

Bu soruların yanıtları ışığında, sosyal medya pazarlaması planlamanıza yön vermeye başlayabilir ya da sosyal medya ajansınızın çalışmalarını sorgulayabilirsiniz.

Sosyal Medya Yönetimi Nedir?

Sosyal medya platformları, geleneksel pazarlama alanları ile kıyaslandığında, çok daha yeni ama sahip oldukları erişimin gücü ve gelişim odaklı değişim hızları sayesinde, günümüzün en gözde pazarıdır. Hedeflenen kitleye ulaşmak hem daha ucuz hem de alınan geri dönüşüm hızı baş döndürücüdür.
Firmaların, marka bilinirliğini arttırmak, yeni ürün lansmanlarını gerçekleştirmek, hizmetlerini tanıtmak ya da buna benzer sebeplerle sosyal medyada yer almak istemesi, en doğru yoldur. Yanlış olan ise, bu çalışmaların kolaylıkla yürütülebilecek, basit bir-iki kampanya ve belli aralıklarla yapılan paylaşımlar ile geçiştirilebilecek olduğu yanılgısıdır.

Sosyal Medya Yönetimi Hakkında İpuçları

Her gün paylaşımda bulunulan kişisel hesaplar ile belli bir markayı temsil eden hesaplar arasında, daha açılıştan itibaren büyük farklılıklar vardır.
Firmalar, amaçlarını iyi bilirler ama sosyal medyadaki amaçlarına en uygun platformu belirlemekte her zaman başarılı olamayabilirler. Kurumsal kimliklerin, belirlenmiş dillerinden değiştirilemez renklerine ya da asla oynanamaz sloganlarından, kullanıcılarıyla kurdukları iletişim biçimine kadar pek çok kuralları olabilir. Peki, sosyal medyadaki her ağ, bu kadar kuralı barındırabilir mi? Elbette hayır.
Facebook, Twitter, Instagram, Pinterest, Google + , YouTube, Vine vb. aktif kullanılan onlarca sosyal ağların her biri, birbirinden farklı özellikte kullanıcıya sahiptir. Hedef kitle belirlemede kullanılan, yaş, cinsiyet ve yaşanılan şehir gibi demografik özellikler ise bu farkın en belirginlerindendir.
Firmanızın, sahip olduğu hesapların sosyal medya yönetimi için, herhangi bir sosyal medya ajansı ile çalışıyorsanız size verecekleri bilgiler sayesinde, işin işleyişi hakkında biraz bilginiz olabilir. Ama unutmayın ki hiçbir profesyonel, bilgisinin tamamını paylaşmaz.

En Uygun Sosyal Medya Yönetimi İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sosyal Medya Yönetiminde Strateji Belirlemek İlk Basamaktır.

Markalar için sosyal medya yönetimi dikkat ve özen isteyen bir iştir. Özellikle, bilinen bir ürününüz varsa ya da marka değeriniz ürünlerinizin bile üstüne çıktıysa, sosyal medyada bir çok kullanıcı tarafından takip edilmeniz, yerli yersiz eleştiriler almanız olasıdır ve her bir takipçinize nasıl geri dönüş yapacağınızı önceden belirlemeniz gerekmektedir.

Sosyal medya stratejisi; hesapların açılışı ile başlar, takipçilerle iletişim sırasında kullanılacak olan dil tonu, paylaşım sıklığı, paylaşım konuları, yayın saati, paylaşım tipi gibi konuların önceden belirlendiği ve hatta uygulanacak olan tüm reklam tiplerini ve bütçelendirmeyi de kapsayan, firmanın içinde bulunduğu sektöre en uygun olacak şekilde titizlikle oluşturulmuş bir planlamadır.

Sosyal Medyada Ne Yapmak İstiyorsunuz?

Sosyal ağlardaki varlığınızın doğru hedefte ilerlemesi için, dikkat edilmesi gereken en önemli konu, amacınızın ta kendisidir. Ürün pazarlamak ama hangi ürünü? Sadece belli sayıda üretilen lüks bir araba mı, yoksa kolayca sahip olunabilecek paketlenmiş gıda mı? Siz ürününüzü hemen satmaktan yana mısınız, yoksa 5-10 sene sonrasının olası alıcısına hayal kurdurma peşinde misiniz?

Sesinizi Doğru Platformdan Duyuruyor Musunuz?

Doğru planlanmış bir sosyal medya yönetimi, kendini platform seçiminde gösterir. Stratejiniz belli, amacınız ortada, ürün tanıtımlarınız hazır ama yinede doğru gitmeyen bir şey varsa, geri dönüp ilk bakmanız gereken yer de burasıdır. Platform seçiminin önemini kısa bir örnekle açıklamak gerekirse, 50 yaş üzeri kişilere özel bir sağlık sigortası paketinin tanıtımını, kullanıcılarının neredeyse tamamının 20 yaş altı olduğu Vine üzerinden yapmak, olabilecek en kötü planlamalardan biridir, diyebiliriz.

İçerik Stratejinizi Oluşturdunuz Mu?

Sosyal medya yönetimi için içerik stratejisi oluşturma, en fazla vakit harcanan ve en sancılı geçen süreçtir. Uygun olmayan içerikle yapılan her paylaşım, markaya zarar verir. İçerik stratejisini oluşturacak ekibin, temsil ettiği firmayı, markayı ya da ürünü çok iyi tanıyor olması gerekmektedir.
Sosyal medyada ilgi duyulan bazı konular vardır ki eğer içerik oluşturmak için size yeterli zamanı ayırmayan bir ajansla çalışıyorsanız, siz de bu moda paylaşımların esiri olursunuz.
En çok ilgi duyulan ve en çok paylaşım yapılan evcil hayvan fotoğrafları gibi… Tabii siz evcil hayvan maması satmıyorsanız.
Ya da ‘Yaşasın haftasonu geldi’, ‘Eyvah, Pazartesi sendromu’ paylaşımları gibi…
Sosyal medya hesaplarında, Pazartesi sendromundan bahseden bir firmanın, çalışanlarından Pazartesi günü yüksek motivasyon ve yüksek performans beklemesini nasıl düşünebiliriz? Oluşturulan içeriğin sadece takipçiyi hoş tutmak olmadığını, aynı zamanda firma içi çalışanlarınızı da motive etmesini sağlamalısınız.

İşin ciddiyeti ortada. Eğer yazıyı okuduktan sonra, firmanızın sosyal medya yönetimi için profesyonel hizmet veren bir sosyal medya ajansı ile çalışmaya karar verdiyseniz, bizim gibi çözüm odaklı sosyal medya ajansları nasıl çalışır, onu da deneyimlemelisiniz.

Sosyal Medya Ajansı Hangi Hizmetleri Sunar?

Sosyal medya ajansı ile markanızın genel tanıtımı ya da sadece bir tek ürünün ön plana çıkartılması ile ilgili çalışıyor olabilirsiniz. Her iki durum için de değişmeyen bazı kurallar vardır. Kurallar önceden belirlenmeli ve karşılıklı yapılan toplantılarda, uygulanacak olan sosyal medya stratejisi, mutlaka müşteri-ajans işbirliği ile oluşturulmalıdır. Genel olarak bakıldığında, sosyal medya ajansı olarak seçilen ajansın aşağıdaki işlevleri yerine getirmesi beklenir:

 • Sosyal medya stratejisinin planlanması,
 • En uygun sosyal medya platformlarının belirlenmesi,
 • Belirlenen platformdaki hesapların açılması veya revize edilmesi,
 • Hedef kitlenin özelliklerinin doğru olarak belirlenmesi,
 • Hedef kitle dahilindeki takipçi kitlesini oluşturmak,
 • Satış arttırıcı faaliyetlerin planlanması (yarışmalar, TT çalışmaları, 3.parti uygulamaların desteği vb.)
 • Belirlenen stratejiye en uygun reklam planlamasının yapılması,
 • Kriz yönetim planının oluşturulması,
 • Moderasyon,
 • Raporlama ve analizler.

Sosyal Medya Ajansı Nasıl Özelliklere Sahip Olmalı?

Size sosyal medya danışmanlık hizmeti verecek olan ajansın seçimi sırasında, ajans hakkında emin olmanız gereken bazı yetkinlikler olmalıdır. Seçecek olacağınız sosyal medya ajansı öncelikle;

 • Kurumsal hesap yönetim deneyimine sahip,
 • Paylaşımlarınız için özgün içerik sağlayabilecek,
 • Size görsel tasarım desteği sunabilecek,
 • Sosyal medya reklamları ve uygulamaları hakkında bilgili,
 • Gelişmeleri takip edecek ve geç kalmadan uygulayabilecek

yetkinliğe sahip olmalıdır.

Sosyal medya ajansı seçiminde dikkat edilmesi gereken bir başka konu da, hesap yönetimini yapacak olan kişilerin, işi ne kadar benimsediği ve ne kadar ciddi olduğunun bilincinde olmasıdır. Sosyal medya platformlarında yüksek erişim alan her paylaşımın taklit edilmesi, kurumsal firmalara faydadan çok zarar getirir ve krize yol açabilir, bu yüzden üretilen içeriklerin özgün ve kurumsal kimliğe uygun olması beklenmelidir. Sosyal medya platformlarında yapılan paylaşımlardaki dil tonu, oluşturulan stratejinin ilk maddelerinden biri olarak belirlense de etkileşimi arttırmak için ‘trend’ olarak ifade edilen kelimelerin kullanılması, zamanla bu dilde bozulmalara sebep olabilir. Sosyal medya ajansı sırasında, ajansınızdan; içeriklerinizi hazırlayacak, hesaplarınızı yönetecek ve takipçilerinizle iletişime geçecek olan tüm çalışanlar ile tanışmayı talep edin. Kurumsal hesabınızın şahsi hesap gibi görünmesine izin vermeyin. Aynı şekilde firma yöneticisi olarak sizler de, sosyal medyada görüp beğendiğiniz her şeyin kurumsal hesaba uyarlanmasını ajansınızdan istemeyin. Kurumsal kimliğinizin zarar görmemesi için sadece belirli bir çizgiyi koruyarak yönetilen hesapların sosyal medyada kalıcı olduğunu hatırlatırız.

Sosyal Medya Ajansları İle Çalışmak

Geleneksel pazarlama tekniklerini terk ederek, pazarlama stratejilerinde yeni medya imkanları ile tanıtıma yönelen firmalar, günümüzde sosyal medya, içerik pazarlaması ve SEO kavramlarını farklı farklı ele almak yerine, tek bir noktada toplanması gerektiğini biliyorlar. Güncel yöntemlerle çalışmanın, firmalarına daha fazla müşteri kazandıracağının da bilincindeler. Sosyal medyayı etkin kullanmak isteyen firmaların önünde 3 yol var. Bunlardan biri, kendi bünyelerinde oluşturacakları bir ekip ile sosyal medya faaliyetlerini yönetmek olacaktır.

Firma İçi Ekip Sosyal Medyada Etkili Olabilir Mi?

Bu sorunun yanıtı, kesinlikle firma içindeki ast-üst ilişkisine bağlıdır. Sosyal medyayı etkin kullanmayan, bir çok platformun sadece adını duymuş, görsellerinin boyutları ya da tasarımları hakkında bilgiye sahip olmayan ve hesapları kendi zevkine uygun kullanmaktan yana olan yöneticilere bağlı çalışan ekipler, ‘kesinlikle’ başarısız olurlar. Firma içi ekibin yönettiği hesapların bir diğer sorunu ise, kullanıcıya sadece mesai saatleri içinde dönüş yapılıyor olmasıdır. Anlık etkileşimin ‘ön bahçesi’ sosyal medya için elbette bu, kabul edilemez bir durumdur.
Firmanın sosyal medya için ayırdığı bütçe de bu durumda sorgulanmalıdır. Bazı büyük markalar, sosyal medya ajanslarını kendi bünyelerinde kurarak, yönetiminden proje geliştirilmesine kadar firma içinde gerçekleştirmekte ve hatta sosyal medya hesaplarını bir tür çağrı merkezi olarak kullanmaktadırlar. Bu yolu seçmiş olan firmalar içinden, sadece bir ‘iletişim’ firmasının başarılı olduğunun da altını çizelim.

Firmalar Sosyal Medya Ajansları İle Nasıl Çalışmalıdır?

Sosyal medyayı etkin kullanmak için seçilebilecek ikinci yol, profesyonel hizmet veren bir sosyal medya ajansı ile çalışmaktır. Biz Poligon Interactive olarak, en doğru yolun sosyal medya ajansları ile çalışmak olduğunu savunuyoruz. Stratejinin belirlenmesinden görsel seçimine, sonrasında moderasyondan raporlamaya kadar geçen süreçte uzmanlık isteyen bir çok basamak, firma içinde çalışan kaç eleman ile çözülebilir diye soruyoruz. Ajanslar, yapılanmaları gereği bu ihtiyaçların hepsini birden çözebilecek yetenektedir. Firmalara düşen, sadece çözüm ortağı olarak seçtiği ajansa güvenmek ve iş akışının takibini gerçekleştirmek olmalıdır. Bu görev için sosyal medyayı iyi bilen, gelişmeleri takip eden, ajans ile satış departmanı arasındaki köprüyü kuracak sadece bir eleman belirlemesi yeterlidir.

Sosyal Medya Ajansları Alternatif Üretebilir Mi?

Firmanın çalışma prensiplerini, alanlarını ve piyasadaki duruşunu iyi anlayan ve bilen ajans her zaman alternatif çözümler üretebilir ve müşterisi konumundaki firmaların isteklerine yanıt verebilir.
Bu durumun altını bu yazı içinde neden çizdik, merak ediyorsunuzdur. Biz bir sosyal medya ajansı olarak, gelen çalışma tekliflerinin değerlendirilmesi aşamasında ilk olarak kendimize ‘Nasıl fayda sağlayabiliriz?’ sorusunu sorarız. Marka değeri yüksek ve uluslararası pazarda yerini almış bir firma düşünelim. Firma içinde oluşturdukları ekipleri var, ürünleri yurt dışında üretiliyor ve içerikten görsele kadar her şeyleri hazır geliyor. İlk bakışta sosyal medya ajansları ile hiç bir ilişkileri olamaz gibi görünüyor değil mi? Oysa ki; Türkiye pazarı da diğer ülke pazarları gibi farklı dinamiklere sahip ve farklı kullanıcı profillerine tanıtım yapmak zorundalar. Uygulanması en kolay reklam olarak verilen etkileşim reklamlarında bile, hedef kitlenin belirlenmesi, ilginin yoğun olacağı saatin, lokasyonun önceden seçilmesi gibi detaylara sahiptir ve sadece o ülkeyi iyi tanıyan ve yaşayanlar tarafından doğru olarak oluşturulabilir.
İşte firmalar için üçüncü yol : Firma içi moderasyon, özel projeler için ajans… Özel dönemlere ait tanıtımların, yarışmaların veya genel stratejinin belirlenmesi, raporlama ve reklam yönetimi için firmalar sosyal medya ajansları ile çalışmayı seçebilir. Firmanın yapısı bu alternatiflerden hangisine uygunsa en doğru seçim de o olacaktır. Sadece bu seçimi yaparken firma yetkililerinin objektif olması, sosyal medyayı önemsemesi ve hedeflerini iyi belirlemesi gerekmektedir.

Sosyal Medya Danışmanlığı Hizmetleri Nelerdir?

Gün geçtikçe hayatımızda daha fazla yere ve öneme sahip olmaya başlayan sosyal medya, hem özel hem de iş hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline geldi.
Kullanıcıları; gün içinde yaşanan koşuşturma ve zamansızlık ile oluşan ‘Hiçbir şeye yetişememe’ kaygısının, sosyal medya paylaşımları sayesinde biraz da olsa azaldığını düşünüyor.
Mega kentlerde yaşayanlar, ev ile iş arasındaki o uzun süren yolculuklarda bile mobil erişim sayesinde akrabalarından haber alabiliyor, evdeki arızalı ürün hakkında şikayette bulunabiliyor ya da o güne ait gündemi geç kalmadan yakalayarak konu hakkındaki kendi fikrini söyleyebiliyor.
Kullanım alanı ve kullanıcı sayısı gün geçtikçe artan sosyal medya platformları, işte tam da bu sebeple kurum, kuruluş ve markalar için hızla önem kazanmaya devam ediyor. Belli bir süredir sosyal medyayı kullanan firmalar, marka bilinirliğini korumak ve ürünlerinin satışını artırmak için en doğru stratejiler ile müşterilerine ulaşmanın önemini iyi biliyor. Sosyal medyada yeni yeni var olmak isteyen firmalar ise ilk adımları doğru atmanın kaygısını yaşıyor. Bu önem doğrultusunda, büyük ya da küçük tüm firmalar için danışmanlık hizmeti veren ajans sayıları da günden güne hızla artıyor.

Sosyal Medya Danışmanlığı Kimlerin Yetkisindedir?

İşte en can alıcı sorumuz ya da sorunumuz…
Firmanızın görevlendirebileceği, diploma sahibi bir sosyal medya danışmanı aramayın, bulamazsınız. Sektör, henüz bu boşluğu doldurma çabasında. Danışmanınızı seçerken dikkat etmeniz gereken bazı şeyler var elbette. Şimdi biraz onlardan bahsedelim.
Üniversitelerin, iletişim fakültelerinin adı altında açılan, en uzunu 16 ders süren, binlerce lira ödenerek alınan sertifikaları bir kenara koyalım. Biz, yarım günlük sertifika programları ile ‘Sosyal Medya Uzmanı’ olduğu zannına kapılan, henüz Facebook reklamları kaç tiptir, hangi amaç için hangi tip seçilir ve nasıl uygulanır, ‘Onaylanmış Hesap’ nedir, nasıl onaylatılır, onaylanmış bir Twitter hesabının reklam paneli farklı mıdır, hiç görememiş ve bilmeyen yüzlerce ‘uzman’ içinden seçim yapmak zorunda olduğunuzu belirtelim. İşiniz zor…

Hazır bu başlığın altındayken, sosyal medyada hesap yönetimi sırasında yapılan ve sıkça karşılaştığımız bir hatadan da bahsetmek istiyoruz. Biraz ciddileşeceğiz.

Sosyal medyanın çoğunlukla gençler tarafından kullanıldığı gerçeği son günlerde geçerliliğini kaybetti. 18 yaş altı kullanıcıların oluşturduğu sayısız gerçek olmayan (fake) hesaba rağmen, kullanıcıların yaş ortalaması gün geçtikçe artıyor. Son günlerde orta yaş üstü kullanıcıların sosyal medyada yer aldığını biliyor, paylaşımların yanı sıra online alışveriş yaptığını da izleyebiliyoruz. Bu durum ise sürekli olarak değişen bir hedef kitle ile karşı karşıya olduğumuz gerçeğini gösteriyor ve bize hesap yönetiminin nasıl olacağı hakkında ipuçları veriyor. İşte tam bu noktada dikkatli olmak gerekiyor. Sizi kimler takip ediyor, ürününüz çocuklarla ilgili olabilir ama satın alma yetkisi kime ait? Acaba siz hesaplarınızda çocuklar gibi şen eğlenirken bu paylaşımlarınız gerçek alıcıyı sıkıyor mu? Kısaca anlatmaya çalıştığımız bu durum, elbette ajansınızın tecrübesi ile çözülebilir. Bir sosyal medya ajansının başarılı olabilmesi için firmanızı ne kadar iyi tanıması gerekiyorsa, hedef kitlenizi de iyi belirleyebilecek tecrübede olması ve sosyal medya genelinde bulunan kullanıcıların nabzını iyi tutması gereklidir. Çok eğlenceli ve çok moda paylaşımlar, yüksek etkileşim alsalar da, bu gerçek hedef kitleye ulaştıkları anlamını taşımaz. Kimlerle etkileşime geçildiği ve sonuca ulaşıp ulaşılmadığı önemlidir. Bu değerlendirmeyi ise doğru olarak sadece 7/24 sosyal medyanın içinde olan, işini ciddiye alan, karşılaştığı soru ve sorunlardan ders çıkarabilme yetisine sahip ajanslar yapabilir.

Sosyal Medya Danışmanlığı Yapan Sosyal Medya Ajansı Nasıl Seçilmelidir?

Sosyal medyada olmak ya da olmamak, işte bütün mesele bu…
7’den 70’e herkesin evde, sokakta, işte ve hatta okulda kullandığı sosyal medya platformları 7/24 yayın akışına sahip. Kullanımdaki bu yoğunluk ise sosyal medyayı profesyonel olarak kullanmak isteyenler için en büyük handikap…
Firmanızı, herkesin bulunduğu bir ortamda ön plana çıkmak istiyorsanız şu bir gerçek ki firma hesaplarınız herkesten farklı olmak zorunda.
Bu farklılığı ortaya çıkartabilecek ajansınızın; sizi çok iyi tanıması, amacınızı anlaması ve sizin gibi düşünebilmesi ise diğer başka bir şart.
Hesaplarınızı takip eden hedef kitleniz ile ölçülü ciddiyet ve yeterli samimiyet kurabilmesi de kurumsal kimliğinizin zedelenmemesi açısından önemli…
Sosyal medya danışmanlığı hizmeti alacağınız ajans, site trafiğinizin artması, müşterilerinizin doğru bağlantılara yönlendirilmesi ve buna bağlı olarak satış hacminizin artması gibi istekleriniz için size doğru reklam seçenekleri sunabilecek ve sonucu önceden tahmin edebilecek kadar da bilgi ve tecrübe sahibi olmalı.
Seçeceğiniz ajansın sektör ve rakip analizi yapabilmesi ve verilerin doğru okunmasının önemini iyi bilmesi de gereklidir.
Sektörünüzde yer alan diğer firma hesaplarının titizlikle takibi ise; size özel stratejinin belirlenip uygulanması sırasında kötü sürprizlerle karşılaşmanızı engeller. Ajansınızın araştırmayı seven, gelişmeleri takip eden bir ekipten oluşmasına dikkat etmelisiniz.

TANIŞALIM

Dijital reklam bütçenizi azaltıp, hedef dönüşüm oranlarınızı arttırmak isterseniz bize ulaşın. Tanışma toplantısında, dilerseniz, güncel kampanyalarınızın verimini birlikte değerlendirelim.