SOSYAL MEDYA PAZARLAMASI NEDİR?

Sosyal medya pazarlaması ve sosyal mecralarda kullanılan reklamlar, son zamanlarda en hızlı gelişen dijital pazarlama kanalı olup marka bilinirliği yaratma ve müşteri edinim ve etkileşiminde ana rolün sahiptir.  Sosyal medya üzerinde yapılacak pazarlama, başarılı bir içerik pazarlaması yapabilmeyi desteklerken arama motoru optimizasyonu için de kritik önem taşımaktadır. Tüm dijital pazarlama faaliyetlerinde olduğu gibi sosyal medya pazarlaması, arama motoru ve içerik pazarlama stratejileri ile beraber oluşturulmalıdır. Birbirlerinden bağımsız olarak kurgulanan dijital pazarlama stratejileri, tahmin edilen verimlilik hedeflerinde beklentilerin altında kalabilirler.

Tüketicilerin sosyal medya pazarlama faaliyetlerine gösterdiği ilginin şüphesiz en önemli nedenlerinden biri, işletme ya da marka ile etkileşimde bulunabilme olanağının varlığıdır. Öte yandan, sosyal medya pazarlamasının sunduğu ortam, diğer pazarlama biçimlerine kıyasla önemli ölçüde saydamlık ve karşılıklı iletişim olanağı içerir. İşletme veya marka ile diyalog kurmaya imkan tanıyan sosyal medya pazarlaması, sağladığı iki yönlü iletişim ortamıyla tüketicilere soru sorma, şikayet bildirme ve olumlu geri bildirimde bulunma gibi başka pazarlama biçimlerinin elvermediği pek çok olanak sunar. Markalar bakımından ise, bu doğrudan iletişim biçimi; tüketicilere, fikirlerinin dinlendiğini ve önemsendiğini hissettirme fırsatı yaratır.

NE YAPIYORUZ?

İYİ HEDEFLENMİŞ,
ETKİLEŞİM ORANI YÜKSEK
KAMPANYALAR

NE SAĞLIYORUZ?

DOĞRU ZAMANDA
DOĞRU HEDEF KİTLEYE ULAŞIM

KAZANCINIZ

DAHA FAZLA DÖNÜŞÜM,
YÜKSEK ROI

%84

Karar Alımında Etkili

Dünyadaki en büyük firmaların CEO ve başkanlarının %84’ü, sosyal medyayı aktif olarak kullandıklarını ve satınalma kararlarında sosyal medyanın doğrudan etkili olduğunu belirtiyorlar.

(Business 2 Community – 2017)

Neden Sosyal Medya Pazarlaması?

Sosyal medya pazarlaması, markalara pazarlama iletişimi konusunda çok büyük katkılar sağlayarak ürün ve hizmet tanıtımları, reklamlar, fırsat ve promosyonlar, satış sonrası tüketici iletişimi, çevrimiçi itibar yönetimi, müşteri hizmetleri ve müşteri sadakati gibi bir çok konuda çözüm üretmelerine olanak sağlamaktadır.

Sosyal ağların yarattığı yeni mecra ve dinamik ortamlar, markalara müşterilerini daha iyi tanıma ve onlarla yakınlaşma fırsatı vermektedir. İnsanlar, markaya yakınlaşırsa ve kurulan bu çift yönlü etkileşim sürdürülebilirse, markalar ürün ve hizmetlerini tanıtmakla kalmaz, kendi markalarını diğer kullanıcıların olumsuz yorumlarına karşı savunacak gönüllü bir avukat kitlesi de kazanmış olurlar. Sosyal medya üzerinde, markanın gönüllü temsilciliğini yapan güçlü bir kitle oluşturulması, sosyal medya kullanıcılarının algılarını hep olumlu yönde etkilemektedir.

Kısaca özetlemek gerekirse; sosyal medya pazarlaması marka açısından marka bilincini, müşteri sadakatini, web sitesi trafiğini arttırmak ve işletme için potansiyel müşteriler yaratmak için kullanılabilecek uygun maliyetler ile çalışan ve kullanıcıya önemsendiğini hissettirerek kişisel bir marka deneyimi yaşamasına destek olan doğru bir dijital pazarlama yöntemidir.

Algı yönetimi açısından bakıldığında, günümüzde ölçeği ve bütçesi fark etmeksizin, sayısız işletme ve marka, sosyal medya mecralarında bireylerin ilgisini uyandırmanın yollarını aramakta ve sosyal medyada var olmamanın “yok” olmak ya da “hiç var olmamış” olmak ile eşdeğer tutulduğunu bilmektedir.

Sosyal Medya Pazarlamasının Hedef Kitlesi Çok Büyük

Sosyal medya pazarlaması yapmak ve sosyal medyayı verimli kullanmak markalar için bir zorunluluk haline gelmiş durumda.

%22

Dünya nüfusunun %22’si Facebook kullanıyor.

%52

Çevirimiçi yetişkinlerin %52’sinin ikiden fazla sosyal medya hesabı var.

%90

Genç yetişkinlerin %90’ı sosyal medya kullanıyor.

Sosyal Medya’da Hakkınızda Konuşuluyor

İnsanlar; siz farkında olun ya da olmayın, sizin işiniz hakkında tweet atıyor, Facebook’ta içerik paylaşıyor, YouTube videolarınızı izleyip yorum yapıyor, LinkedIn‘de profesyonel kariyerinizi inceliyor, Instagram’da yayınlanan sizin hakkınızdaki fotoğraflara bakıyorlar… Peki, bütün bu konuşmaların ve etkileşimin olduğu yerde, siz kendinizi nasıl konumlandırıyorsunuz? Sonuç alacağınız bir sosyal medya pazarlaması için uzman bir ajanstan sosyal medya danışmanlığı almanızın gerekeceğini biliyor musunuz?

Sosyal Medya Pazarlaması

Mashable, sosyal medya siteleri üzerinden web sitesine trafik ya da ilgi sağlama sürecini göz önüne alarak sosyal medya pazarlaması için bir tanımlama yapıyor. “Kullanıcıdan kullanıcıya yayılan kurumsal bir mesajın ses getirmesi olasıdır çünkü markanın ya da şirketin kendisindense, güvenilir bir üçüncü şahıs durumundaki bir kaynaktan gelmektedir. Bu pazarlama biçimi, ivmesini ağızdan ağıza aktarılmaya borçludur ve dolayısıyla satın alınmış medyadan ziyade kazanılmış medya ile sonuçlanmaktadır.”

Tüketicilerin sosyal medya mecrasında yürütülen pazarlama faaliyetlerine gösterdiği ilginin şüphesiz en önemli nedenlerinden biri, işletme ya da marka ile etkileşimde bulunabilme olanağının varlığı. Öte yandan, sosyal medya pazarlamasının sunduğu ortam, diğer pazarlama biçimlerine kıyasla önemli ölçüde saydamlık ve içtenlik içeriyor. İşletme veya marka ile diyalog kurmaya imkan tanıyan sosyal medya pazarlaması, sağladığı iki yönlü iletişim ortamıyla tüketicilere soru sorma, şikayet bildirme ve olumlu geri bildirimde bulunma gibi başka pazarlama biçimlerinin elvermediği pek çok olanak sunuyor. Markalar bakımından ise; bu doğrudan iletişim biçimi ile tüketicilerine, fikirlerini dinlendiklerini ve önemsediklerini gösterebilme fırsatı veriyor.

Sonuç olarak, sosyal medyanın hayatımızın her anında ve her boyutunda var oluşu, tüketicilere etkin biçimde erişmek isteyen işletmeler ve markalar için sosyal medya pazarlamasını, düşük maliyetli ve etkili bir pazarlama yöntemi haline getirdi. Sosyal medya kanalıyla pazarlama çalışmalarının temelini ise; özgün ve dikkat çekici içeriklerle beslenen farklılaştırılmış bir marka algısı yaratmak ve bu algıyı pekiştirmek çabası oluşturuyor. Bu çabaların nihai hedefinde ise, markanın takipçilerinin ilginç ve benzersiz bularak, arkadaş ve aile çevreleriyle paylaşmak isteyebilecekleri türden içerikler oluşturmak ve paylaşılmasını mümkün kılmak yer alıyor.

Sosyal Medya Danışmanlığı

Poligon Interactive olarak çalıştığımız uluslararası firmalara ya da yerli büyük kurumsallara sosyal medya danışmanlığı hizmeti veriyoruz.

İster bir otomobil markası, ister bir e-ticaret sitesi isterse bir kurumsal hizmet firması olsun, işinizin mutlaka birden fazla hedef kitlesi, hedefleri ve mesajları bulunur. Şirketinizin yüzlerce çalışanı, hizmet verdiği birden fazla lokasyonu ya da farklı ürün ve hizmet konuları olabilir. Bu tip bir firmanın, sosyal medya varlığının koordineli ve organize yönetiliyor olması kaçınılmazdır. Eğer doğru bir strateji ile koordinasyon sağlanmaz ise marka ya sosyal medyada olmak istemiyor ya da sonu kötü yönetilmiş bir sosyal medya varlığı ile sonlanıyor.

Diğer pazarlama aktivitelerinin aksine, sosyal medya pazarlamasında danışmanlık ve strateji aşamalarının gereği kadar detaylı incelenmediğini görmekteyiz. Oysa ki başarılı bir sosyal medya varlığı ancak doğru kurgulanmış bir strateji ve kesin olarak uyulan bir planlama ile olasıdır. İyi bir planlama ve strateji üretmek için ise sorulması gereken birçok soru vardır. Doğru soruların yanıtlarını müşteri ile bularak doğru bir strateji oluştururuz. Oluşturulan stratejide sektörün dinamikleri, rakipler ile olan rekabet,  ürün ve hizmetlerin özellikleri, kurum kültürü gibi bir çok etmen göz önüne alınarak, firmayı sosyal medya kullanıcılarına doğru anlatacak bir kurgu hazırlarız.

Müşteri ilişkilerinin önem kazandığı ve satıştan sonra müşteri ile iletişimin yoğun olduğu günümüzde, sosyal medya danışmanlığı özellikle firmanın kendi içinde sosyal medya yönetimi sağlaması durumunda önem kazanır. Bu nedenle, firma içi ekiplerin bilgilendirilmesi, satış ve satış sonrası bölümlerinin verimli bir şekilde müşteriye geri dönülmesini sağlayabilecek tutarlı ve sürdürülebilir bir sosyal medya için danışmanlık yaparız.

Sosyal Medya Pazarlaması (SMM) Hizmetlerimiz

STRATEJİ OLUŞTURMA

 • Kampanya Hedefleri
 • Hedef Kitle İncelemesi
 • Rakip Araştırması
 • İletişim Tonu
 • Bütçe Önerisi

KAMPANYA HAZIRLIĞI

 • Temel Hedef Kitleler
 • Benzer Hedef Kitleler
 • Reklam Tipleri
 • Sosyal Medya Pikselleri
 • Ürün Akışı Dosyası

REKLAM OLUŞTURMA

 • Reklam Taslakları
 • Yaratıcı İçerik
 • Eylem Çağrı Metinleri
 • A/B Test Versiyonları
 • Reklam Yayını

REKLAM YÖNETİMİ

 • Performans Takibi
 • CPC, CTR Analizi
 • Reklam Değerlendirmesi
 • ROI Değerlendirmesi
 • Kalite Skorları Analizi

Artık Sosyal Medya Pazarlaması Yapmak Kaçınılmaz

Poligon Interactive olarak; verimli ve geri dönüş aşabileceğiniz sosyal medya reklamcılığını hedefleriz. Bu nedenle markanızın sosyal medya pazarlaması için doğru yerdesiniz. Dijital pazarlama gelişiyor ve sosyal medya reklamcılığı ana pazarlama çalışmalarından biri haline gelmiş durumda. Sosyal medya; marka sadakati yaratmak, siteye trafik çekmek ve satış artırmak için paha biçilemez bir mekanizma olsa da asıl soru hangi platformların uygunluğu ve nasıl kullanılacağı olmalıdır. Poligon Interactive olarak; deneyimlerimize göre sizin için verim almayacağımız hiç bir öneride bulunmayız. Sizinle birlikte ortağınız olarak çalışırız, başarınızın başarımız olduğunu biliriz. Sosyal medya reklamları hakkında detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçin.

TANIŞALIM

Dijital pazarlama bütçenizi azaltıp, hedef dönüşüm oranlarınızı arttırmak isterseniz bize ulaşın. Tanışma toplantısında, dilerseniz, güncel kampanyalarınızın verimini birlikte değerlendirelim.

Sosyal medya pazarlaması