E-TİCARET PAZARLAMASI NEDİR?

E-ticaret pazarlaması günümüzdeki alışveriş sisteminin tamamen değişmesine yol açan dijital alışveriş dönemi ile ortaya çıktı. Günümüzde, kullanıcılar dijital alışverişi fiziksel ortamların karmaşasına göre daha fazla tercih ediyorlar. Internet, en büyük alışveriş merkezi haline geldi ve e-ticaret işlem hacmi, her sene çift haneli oranlar ile artarak yıllık iki trilyon dolara ulaşmış durumda.

E-ticaret’in getireceği fırsatlar tartışılmaz ancak bu alandaki rekabet de azımsanmayacak bir boyutta. Şu anda dünyada 100 binden fazla önemli miktarda ciro yapan e-ticaret sitesi bulunurken bir milyondan fazlası da bu seviyeye ulaşmak için halen çalışmaktadır. E-ticarette yapılan tüm satın almaların üçte birinden fazlası, e-ticaret web sitelerinin %1’i üzerinden yapılmaktadır.

İster daha önce e-ticarette deneyimli bir satıcı, ister yeni başlayan bir marka, ister sadece e-ticaret için kurulmuş bir internet satış şirketi olun, hedef kitlenize diğer markalar ile rekabet ederek ulaşmak zorundasınız. Eğer rakiplerinizin satışlarını kendinize çevirmek istiyorsanız satınalım yapacak kitlenin dikkatini çekmeniz, onlar ile iletişimde olmanız, marka sadakati yaratmanız ve satış sonrasında da gereksinimlerini karşılayacak şekilde onlar ile ilgilenmeniz gereklidir. Bu da bir çok öğesi olan kapsamlı bir e-ticaret pazarlama çalışması demektir.

Dijital ortamda görünür olmak ve doğru e-ticaret pazarlama stratejileri uygulamak e-ticaret web siteleri için hayati önem taşır. E-ticaret en hızlı gelişen sektörlerden biridir ve global ekonominin önemli bir kısmını oluşturur. E-ticaret çoğu zaman kullanıcılarına perakende sektöründe daha önce hiç alışılmadık bir şekilde şehirler ve ülkeler ötesi alışveriş olasılığı da sunar. Yerel ya da uluslararası yapılacak e-ticaret çalışmaları ancak iyi bir teknik altyapı, doğru dijital tanıtım, verimli e-ticaret pazarlaması ve analiz edilerek iyi kurgulanan bir dönüşüm optimizasyon çalışmaları ile başarıya ulaşır. Poligon Interactive olarak başından sonuna kadar şeffaf bir e-ticaret pazarlaması hizmeti sunarız. Analiz ve strateji belirlemesi ile başlayan hizmetimizde, gereksinimlerinize göre e-ticaret sitenizin güvenilir bir altyapı olan Shopify ile hazırlayabilir ya da var olan siteniz için amacınıza göre hazırlayacağımız bir pazarlama planı ile çalışabiliriz.

NE YAPIYORUZ?

PLANLAMA, KPI TANIMLAMA,
STRATEJİ GELİŞTİRME,
DANIŞMANLIK

NE SAĞLIYORUZ?

DAHA FAZLA BİLİNİRLİK,
DAHA FAZLA TRAFİK,
DAHA FAZLA SATIŞ

KAZANCINIZ

DAHA FAZLA SATIŞ
VE DAHA FAZLA
MÜŞTERİ SADAKATİ

E-Ticaret Pazarlaması Sırasında Hedef Tanımlama

Verimli bir e-ticaret pazarlaması çalışmasının analizi doğru olarak belirlenmiş anahtar performans göstergeleri (KPI) ile olasıdır. E-ticarette yayın olarak kullanılan KPI’leri incelediğimizde bunların: satışlar, sepeti terketme oranı, dönüşüm adetleri ve dönüşüm oranı, site trafiği, sitede geçirilen zaman, trafik kaynakları, ziyaret başına incelenen sayfa sayısı, sosyal medya dönüşümleri, hemen çıkma oranları, en yüksek trafik alınan sayfa ve içerikler, hemen çıkma oranı en yüksek olan sayfa ve içerikler ve desteklenen dönüşümler olduklarını görürüz. Bu KPI değerleri, online mağazanız ile ilgili önemli veriler içerir. Bu verileri kullanarak e-ticaret satışınızı ve veriminiz artıracak bir çok önemli karar alabilirsiniz. Örneğin, sitede geçirilen zaman ve ziyaret başına sayfa zamanı bilgileri size kullanıcıların sitenizde ne kadar zaman geçirdiğini, sadece bakıp çıkıp çıkmadıklarını, sitenizde ortalama kaç ürünü incelediklerini gösterir. Bu veriyi inceledikten sonra, kullanıcıların  sitede daha fazla zaman geçirmelerine yönelik konulacak hedefleri belirlemek satış olasılığını arttıracak bir harekettir.

Desteklenen dönüşümler değeri, kanallarınızın rollerini ve katkılarını özetler. Bu metrikler, kanalın desteklediği satış ve dönüşümlerin sayısı ile parasal değerini gösterir. Bir kanal, son etkileşim haricinde dönüşüm yolunda herhangi bir yerde görünürse, bu kanal söz konusu dönüşüm için bir destek olarak kabul edilir. Bu sayılar ne kadar yüksek olursa kanalın destek rolü de o kadar önemlidir. Bu veri ile; Google reklamlarından, doğrudan girişlere, Facebook reklamlarından, e-posta pazarlamasına son alım kararı verilmeden kullanıcıya kaç noktada erişilmiş olduğunuzun bilgisini alırsınız.  Bu noktaların ortaklıklarını inceleyerek hangi alanlarda daha fazla dijital pazarlama yapmanız gerektiğini görürsünüz.

Görüldüğü gibi doğru bir e-ticaret pazarlama stratejisi ancak doğru KPI’lerin belirlenmesi ve bunların düzenli izlenerek analiz edilmesi ile mümkündür.

E-Ticaret Pazarlaması Stratejisi Nasıl Oluşturulur?

Hızlı hareket edilen ve çabuk değişen online perakende dünyasında, tüm durumlara uygun tek bir dijital pazarlama çözümü bulunmamaktadır. Ana hedef her zaman kalabalıklardan sıyrılarak satışları artırmak olmuştur. Bu hedefe ulaşabilmek de ancak e-ticaret sitesinin satış artıracak farklılıkların belirlenmesi ve bu farklılıkları öne çıkararak daha fazla görünüm sağlayacak dijital pazarlama stratejisinin oluşturulması ile mümkündür. Stratejinin önemli bir parçası da siteye yaratılacak trafiğin, satın alma olasılığı yüksek olan hedef kitleyi kapsamasıdır.

E-ticaret pazarlama stratejisinin ilk adımı; pazarlaması yapılacak işi, sektörü ve rekabeti iyi anlamaktır. Satışı yapılan ürün ve hizmetleri öğrenmenin yanında, güçlü olunan ürünlerin ve süregelen farklılıkların (ürün, fiyat, operasyon, gönderi vb.) neler olduğunu çözümleyerek bunların satın alım yapması olası müşterilere nasıl sunulması gerektiğini belirleriz. Bu şekilde endüstri ve rekabet koşullarını da göz önüne alarak e-ticaret sitesine trafik çekecek en iyi yöntemi belirleyebiliriz.

E-ticaret sitesi için yapılacak pazarlamada hedef kitlenin doğru olarak tanımlanması da çok önemli bir adımdır. Siteye sadece trafik çekmek yeterli değildir. Trafiğin önemine ve arttırılması gerekliliğine inanmakla beraber, asıl amacın dönüşüm ve işlem yapılması olduğu unutulmamalıdır. Bu nedenle, satın alım sırasında rakiplerinizin yerine sizi tercih edebilecek bir hedef kitleyi oluşturmak üzere odaklanılması gereklidir.

Cihazlara Göre Dönüşüm Oranları?

%1,55

 Akıllı Telefon

%3,56

 Tablet

%4,14

 Masaüstü

Farklı Gereksinimlere Farklı E-Ticaret Pazarlaması Yöntemleri

Daha fazla bilinirlik ile satış yapmak

Yeni ürünlerin satıldığı bir e-ticaret sitesinin pazarlama çalışmasında farkındalık yaratabilmek önemlidir. Yeni bir ürün satıyorsanız, ya da e-ticaret siteniz yeni ise, sizi tanımayan potansiyel hedef kitlenin önüne, ürününüzün çıkarılması ilk yapılması gerekendir. Potansiyel müşterilerinizin nerelerde olduğunu araştırır, arama yapmasalar bile, farklı sitelerde veya sosyal medyada dolaşırlarken karşılarına ürününüzü çıkartarak farkındalık yaratıcı bir e-ticaret pazarlama çalışması yaparız.

Daha çok tercih edilerek satış yapmak

Bilinirliği yerleşmiş ürünlerin satıldığı bir web sitesi için e-ticaret pazarlaması yapmak farklı bir strateji gerektirir. O stratejinin özünü kalabalıktan sıyrılabilmek ve kullanıcıya tüm satın alma sürecini sorunsuz olarak tamamlatabilmek oluşturur. Bu hedefe ulaşmak için verimli ve sonuç alacak şekilde kurgulanmış Google Reklamları ve sosyal medya reklamları ile ilgili kitleyi siteye çekeriz. Site üzerinde yapacağımız dönüşüm oranı optimizasyon çalışmaları ile de dönüşüm sürecini iyileştirerek satışlarınızı arttırırız.

E-Ticaret Pazarlaması Hizmetlerimiz

STRATEJİ OLUŞTURMA

 • Kampanya Hedefleri
 • Hedef Kitle İncelemesi
 • Rakip Reklamları
 • İletişim Tonu
 • Bütçe Önerisi

KAMPANYA HAZIRLIĞI

 • Anahtar Kelimeler
 • İlgi Alanı Hedefleme
 • Konum Hedefleme
 • Site Hedefleme
 • Reklam Grupları

REKLAM OLUŞTURMA

 • Reklam Taslakları
 • Eylem Çağrı Metinleri
 • İniş Sayfaları
 • A/B Test Versiyonları
 • Reklam Yayını

REKLAM YÖNETİMİ

 • Performans Takibi
 • CPC, CTR Analizi
 • Reklam Değerlendirmesi
 • A/B Testleri İncelemesi
 • Kalite Skorları Analizi

 E-Ticaret Pazarlaması Sizi Korkutmasın

Poligon Interactive, size online satışlarınızı artıracak kapsamlı bir planlama ve dijital pazarlama gereksinimlerinizi karşılayacak ve sektöre özel hazırlanmış bir e-ticaret pazarlama stratejisi sunar. Size para kazandırmayı amaçlayan, satış arttırmanın ana hedef olduğu e-ticaret pazarlaması hizmeti, ölçümlenebilir ve şeffaf bir biçimde sunulur. E-ticaret pazarlamasının ana elemanları olan Google Reklamları ve sosyal medya pazarlamasında uyguladığımız dönüşüm optimizasyonu ile siteye çektiğimiz kullanıcının, sorunsuz olarak alışveriş etmesini sağlarız. Sizin de e-ticaret pazarlaması sorunlarınıza çözüm üretmemiz için bizimle iletişime geçin.

TANIŞALIM

Dijital pazarlama bütçenizi azaltıp, hedef dönüşüm oranlarınızı arttırmak isterseniz bize ulaşın. Tanışma toplantısında, dilerseniz, güncel kampanyalarınızın verimini birlikte değerlendirelim.

e-ticaret pazarlaması