GOOGLE REKLAMLARI İLE ARAMA MOTORU PAZARLAMASI

Google Reklamları, “Arama Motoru Pazarlaması” denildiğinde akla ilk gelen pazarlama yöntemidir. Google Reklamları, en yaygın kullanılan arama motoru olan Google’un sunduğu, tıklama başına (PPC) maliyetlendirilen, çevrimiçi reklam çeşitlerinin genel adıdır. Google Reklamlarının; Arama Motoru Reklamları, Görüntülü Ağ Reklamları, Video Reklamları ve Uygulama Reklamları gibi çeşitleri vardır. Dünyada ve ülkemizde yaygın olarak kullanılan bu sistem; esnekliği, reklam verenin ihtiyaçlarına göre uyarlanabilmesi ve hızı ile, işletmelerin potansiyel müşterilerine hesaplı ve etkin bir biçimde ulaşmasına imkan sağlamaktadır.

Sunduğunuz ürün veya hizmetleri, Google’da arama yapan potansiyel müşterilere ya da Google Görüntülü Reklam Ağı üzerinde hedeflenmiş kitlelere gösteren bu reklam sisteminde, yalnızca reklamınız tıklanıp web siteniz ziyaret edildiğinde veya telefonla arandığınızda ödeme yaparsınız. Google Reklamları, arama motoru pazarlaması ile işinizi büyütmenin en etkili yollarından biridir. Geleneksel pazarlama dünyasında pazarlama yapan işletmeler, ölçümlenmesi zor reklam modelleri için para harcarken, arama motorlarında reklam yapan işletmeler, arama yapan potansiyel müşterilerle ürün ve hizmetlerini kolayca buluşturmaktadır.

NE YAPIYORUZ?

DOĞRU HEDEFLENMİŞ
GOOGLE REKLAM
KAMPANYALARI

NE SAĞLIYORUZ?

DAHA YÜKSEK TIKLAMA ORANLARI,
DAHA YÜKSEK KALİTE SKORU

KAZANCINIZ

DAHA FAZLA DÖNÜŞÜM,
DAHA FAZLA SATIŞ,
DAHA DÜŞÜK MALİYET

%81

Neden Google Reklamları?

İnternetten satın alma yapacak kullanıcıların % 81‘i, satın alma yapmadan önce Google’da araştırma yapıyor.

(Retailing Today – 2015)

Bu kullanıcıların % 65‘i ise Google reklamlarına tıklıyor.

(WordStream – 2016)

Google Reklamları Size Nasıl Fayda Sağlar?

Ürün ve hizmetinizi arayan kişilere, Google arama sonuç sayfalarında erişmek ya da internet ortamındaki uygun web siteleri üzerinden size ilgi gösterebilecek müşterilere ulaşmak Google Reklamları ile çok kolaydır.

Google Reklamları’nın sunduğu ayar seçenekleri ile, gerektiği zaman ve gerektiği yerde; aramaya, web sitesi türüne, kitle türüne veya yeniden pazarlamaya göre hedefleme yapabilirsiniz.

Web sitenize yeni ziyaretçiler çekmek, internet üzerinden satışlarınızı artırmak veya mevcut müşterilerinizin ilgi düzeyini yükseltmek gibi farklı amaçlarınız olabilir. Google Reklamları ile farklı amaçlardaki çalışmalar için farklı kitlelere ulaşmanız da mümkündür.

Google AdWords reklamları, kelime bazlı açık arttırma yöntemi ve CPM temelli gösterim teklifleri sonucunda kullanıcılara gösterilirler. Arama ya da Görüntülü Reklam Ağı’nda ya da YouTube’da yayınlanan reklamlar her zaman belirlenmiş olan günlük bütçeler içinde kalır.

Google Reklam Tipleri

ARAMA MOTORU REKLAMLARI

En yaygın olarak kullanılan Google Reklamları türüdür. Kullanıcılar sunduğunuz ürün ve hizmetleri aradığında, arama motoru reklamları, Google arama sonuçlarının üstünde ve altında görünür. Arama motoru reklamlarında yalnızca, kullanıcılar web sitenizi ziyaret etmek veya işinizi aramak için reklama tıkladığında ödeme yaparsınız.

GOOGLE GÖRÜNTÜLÜ REKLAMLAR

Müşterilerinize web üzerinde, mobil cihazlarda ve mobil uygulamalarda görüntülü Google Reklamları ile ulaşın. Google AdWords Görüntülü Reklamları, iki milyondan fazla web sitesinde ve 650.000’in üzerinde uygulamada görünür. Reklamınızı doğru hedefleyerek kitlenizin bulunduğu yerlerde onlara gösterebilirsiniz.

GOOGLE VİDEO REKLAMLARI

Gerçeğine en yakın tanıtım, video ile yapılandır. Siz de ürün ve hizmet videolarınız yayınlayın. Video reklamlar, yalnızca istediğiniz kişilere gösterilir ve sadece izlendiklerinde ödeme yaparsınız. Daha net bir anlatım ile; sadece ürün veya hizmetinizle ilgilenen insanlara reklamınızı göstererek reklam bütçenizin boşa gitmesini engellemiş olursunuz.

GOOGLE UYGULAMA REKLAMLARI

Uygulamanız, sizin uygulama konunuza ilgi duyan doğru hedef kitleye sunulur. Uygulama reklamları, hem iOS hem de Android kullanıcılarına uygulamanızı Google’da tanıtmanın basit bir yoludur. Temel ayarlarınızı yaptıktan sonra gerisini Google Reklamları halleder. Doğru bir hedefleme ile uygun bütçeli ve başarılı kampanyalar yapılabilir.

Google Reklamları’nda Hedefleme Ve Ölçüm

Dijital Dünyada Var Olmak

Google Reklamları ile Google arama sonuçları sayfalarında, Google’ın milyonlarca üyeye sahip Görüntülü Reklam Ağı‘nda yer alan web sitelerinde, YouTube‘da ya da mobil uygulamaların içinde yer alan reklam alanlarında reklam verebilirsiniz.

Doğru Kitleye Erişmek

Google Reklamları ile ister iş yerinizin birkaç yüz metre çevresindeki bir alanı, isterseniz bir şehri, isterseniz farklı bir ülkeyi hedefleyebilirsiniz. Hedefleme sadece konum temelli olmayıp zaman, ilgi ve davranışlar da size hedefleme olanağı sağlar.

Başarımı Ölçümlemek

Google Reklamları ile reklamınızı kaç kişi görmüş, kaç kişi tıklamış, tıklama başına ne maliyet oluşmuş, tıklayanlardan kaçı satınalım yapmış, dönüşüm oranı ne olmuş gibi bir çok detaylı veriyi görür, reklamlarınızın başarımınızı inceleyebilirsiniz.

Google Reklamları Nasıl Çalışır?

1

Reklamınızı Oluşturun

Ürün veya hizmetlerinizi açıklayan reklam metinleri yazılır ya da ilgili görsel ve videolar hazırlanır. Eğer arama motoru reklamı yapılacak ise reklamınızın Google arama sonuçlarında gösterilmesini sağlayacak arama terimleri seçilir. Eğer Görüntülü Google Reklamları yapılacak ise hedeflemeyi sağlayacak ilgi, site, konu veya anahtar kelime seçimleri yapılır.

2

Bütçenizi Belirleyin

Arama Ağı reklamları için tıklama başına ödenmek istenen miktar, teklif verme stratejisi ve günlük bütçe oluşturarak reklamlar yayınlanmaya hazır hale getirilir. Görüntülü Reklam Ağı reklamları için seçilecek olan maliyetlendirme yöntemine göre CPA (dönüşüm başına maliyet), CPC (tıklama başına maliyet) ya da CPM (gösterim başına maliyet) belirlenir.

3

Reklamınız Görüntülensin

Kullanıcıların Google’da arama yaparken yazdığı kelimeler, sizin hedefleme yaptığınız anahtar kelimelerle eşleşirse, reklamınız Google arama sonuçları sayfasında organik sonuçların üst veya altında görüntülenir. Aynı şekilde, eğer Görüntülü Reklam Ağı üzerinde belirlemiş olduğunuz ilgi, kelime, veya site eşleşmesi gerçekleşirse kullanıcının karşısına görüntülü Google Reklamları çıkar.

4

Müşterileriniz Artsın

Arama motoru sonuç sayfalarında, reklamınızı gören müşteriler reklama tıklayıp web sitesine gider ya da sizi doğrudan arar. Müşterinin sizinle bu şekilde bir etkileşime girmesi durumunda ödeme yaparsınız. Bu durumun tek istisnası, Görüntülü Reklam Ağı üzerinde CPM maliyetlendirmenin seçilmiş olması durumudur. Sadece bu durumda gösterim başına ücret alınır.

Arama Motoru Reklamları (SEM) Hizmetlerimiz

STRATEJİ OLUŞTURMA

 • Kampanya Hedefleri
 • Hedef Kitle İncelemesi
 • Rakip Reklamları
 • İletişim Tonu
 • Bütçe Önerisi

KAMPANYA HAZIRLIĞI

 • Anahtar Kelimeler
 • İlgi Alanı Hedefleme
 • Konum Hedefleme
 • Site Hedefleme
 • Reklam Grupları

REKLAM OLUŞTURMA

 • Reklam Taslakları
 • Eylem Çağrı Metinleri
 • İniş Sayfaları
 • A/B Test Versiyonları
 • Reklam Yayını

REKLAM YÖNETİMİ

 • Performans Takibi
 • CPC, CTR Analizi
 • Reklam Değerlendirmesi
 • A/B Testleri İncelemesi
 • Kalite Skorları Analizi

 Reklam Bütçesinin Her Kuruşu Önemlidir

Poligon Interactive’de biz reklam harcamalarından elde edilen gelirin (ROAS) ne demek olduğunu iyi biliriz. Sitenize ziyaretçi çekmek ve sonunda satış yapmak amacı ile bize verdiğiniz bütçeyi verimli değerlendiririz. Google Reklamları yönetimi yaparken hedefimiz her zaman var olan bütçeyi daha etkin kullanmaktır. Poligon Interactive olarak dijital pazarlama çözümlerimiz kapsamında size; başarımı sürekli artan, şeffaf, sonuç odaklı arama motoru pazarlaması hizmeti sunarız. Daha yüksek tıklama oranı (CTR) ve daha düşük tıklama maliyeti (CPC) sağlayarak olası en yüksek dönüşüm oranını (CR) hedefleriz. SEM ajansı hizmetleri ya da SEO ajansı hizmetleri hakkında detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçin.

TANIŞALIM

Dijital pazarlama bütçenizi azaltıp, hedef dönüşüm oranlarınızı arttırmak isterseniz bize ulaşın. Tanışma toplantısında, dilerseniz, güncel kampanyalarınızın verimini birlikte değerlendirelim.

Google Reklamları