İÇERİK PAZARLAMASI NEDİR?

İçerik pazarlaması; önceden belirlenmiş bir hedef kitleye, ilgilendikleri konular çerçevesinde bilgi değeri taşıyan, tutarlı ve sürekli içerik yaratarak bu hedef kitleden gelir getiren müşteri hareketleri elde etme yöntemidir. Günümüzde artık geleneksel pazarlama yöntemlerine ilgi göstermeyen tüketiciler, sadece kendilerine fayda sağlayan, değer yaratan, bilgilendiren, ilgilerini çeken, onları dinleyen ve katılmaya davet eden markaları takip ediyorlar. İşte bu yüzden içerik pazarlaması, bu anlamda tüketicilere ilgilendikleri konularda “değerli” ve ”sürekli” içerik sunmak anlamına geliyor. İçerik pazarlamasında amaç, içerik yoluyla erişilen tüketicileri markanın iletişim çemberinde tutabilmek ve tüketiciyi markanın hizmetlerinden faydalanmaya yönlendirmek olmalıdır.

NE YAPIYORUZ?

ETKİLEŞİM YARATAN
İÇERİK ÜRETİMİ,
YAYINI VE TAKİBİ

NE SAĞLIYORUZ?

DAHA FAZLA İLGİ,
DAHA FAZLA ERİŞİM,
DAHA FAZLA ETKİLEŞİM

KAZANCINIZ

DAHA FAZLA ANILMA,
MARKA DEĞERİ ARTIŞI,
MÜŞTERİ SADAKATİ

En Çok Kullanılan İçerik Pazarlaması Yöntemleri

Gerek sosyal medya pazarlaması için hazırlanan paylaşımlarda, gerek e-posta pazarlaması sırasında gönderilen elektronik postalarda gerekse web sitelerinde yapılan içerik pazarlaması çalışmalarında, bir çok farklı şekilde içerik sunulmaktadır. En yaygın olarak kullanılan içerik pazarlaması yöntemlerini aşağıda listeliyoruz.

SOSYAL MEDYA İÇERİKLERİ

% 93

ÖRNEK OLAYLAR

% 82

BLOGLAR

% 81

E-BÜLTENLER

% 81

ORGANİZASYONLAR

% 81

MAKALELER

% 79

VİDEOLAR

% 79

FOTOĞRAFLAR

% 76

DETAYLI RAPORLAR

% 71

İNFOGRAFİKLER

% 67

WEB SEMİNERLERİ

% 66

SUNUMLAR

% 65

İçerik Pazarlaması Nasıl Katkı Sağlar?

Satın alma süreçlerinin %93’ünün çevrimiçi arama ile başladığı günümüzde; içerik pazarlaması, marka ya da işletmenizin bulunabilmesi ve dolayısıyla “erişilebilir” hale gelmesini sağlamak ve farkındalık yaratmak için en doğal yoldur.

İçerik pazarlaması ile marka veya işletmenizin sunduğu ürün veya hizmetlerden haberdar ettiğiniz ve artık faaliyetlerinizin “farkında” olan potansiyel müşterileri kitlesi var ancak bu yeterli mi? İçerik pazarlamasının bir diğer hedefi de marka ya da işletmenizi “tercih edilen marka” haline getirme çabasıdır. Güvenilir ve isabetli içerik yaratarak, doğru zaman ve kanallarda yer alan itibarlı bir bilgi kaynağı haline gelmek, rakiplerinizden sıyrılmanıza, aranan ve tercih edilen marka konumuna gelmenizi sağlar.

Diğer pazarlama ve iletişim çabalarıyla işbirliği halinde ve eşgüdümlü yürütülen içerik pazarlaması; mevcut ve potansiyel müşterilerinizle düşük maliyetlerle, doğal ve içten bir etkileşim kurmanın en önemli parçası olarak uzun vadeli strateji gerektiren bir yatırımdır. Tutarlı, bütünleştirilmiş ve sürekli bir içerik pazarlaması yaklaşımını; marka ya da işletmenizin hesaplı, sadık ve etkili elçisi olarak düşünebilirsiniz.

İçerik Pazarlaması Stratejisi ve Uygulama Adımları

1

Pazarlama Hedefinizi Belirleyin

Her şeyden önce neden içerik pazarlaması yapmaya karar verdiğinizi netleştirin. Hangi içeriği, neden ve nerede kullanacağınıza karar verin. İçerik pazarlamasına başlamak için atılması gereken ilk ve en önemli adım budur.

2

İçerik Stratejinizi Oluşturun

Başarıya erişebilmek için, hedef kitlenizin kim olduğunu ve nerede içerik tükettiklerini, iletmek istediğiniz içeriğinizi ve farklılıklarını, içeriğinizin kullanıcılara nasıl bir hareket yaptırmasını beklediğinizi belirleyin.

3

İçerik Konularınızı Seçin

Belirlediğiniz içerik konularında içeriğinizi kategorilendirin. Bu şekilde hangi içeriğin daha iyi çalıştığını öğrenmekle kalmayıp, üzerinde daha fazla yoğunlaşmanız gereken konuları ve içeriği daha net ortaya koyarsınız.

4

Reklam Tiplerini Belirleyin

İçerik planlamanızı yaparken, içeriğinizin ve formatlarınızın sürdürülebilir olduğunu garanti altına alın. Bülten ve blog gibi içerikler düzenli olarak güncellenmeli, kullanıcı ile belirli aralıklarla iletişim kurulmalıdır.

5

Sosyal Medyayı Unutmayın

Sosyal medya pazarlaması, içerik pazarlaması ile yakından ilgilidir. Başarılı bir içerik pazarlaması çalışması markanızın sosyal medyadaki varlığını güçlendirerek, trafik ve dönüşüm oranlarınıza olumlu etki eder.

6

Başarınızı Düzenli Olarak Ölçün

Hangi içerik tipinin çalıştığını, hangi ortamda paylaşılan içeriğin daha verimli olduğunu ölçümleyerek stratejinizi sürekli olarak güncelleyin. Haftalık ve aylık yapılan ölçümleme ve raporlama ile bu işlemi standartlaştırın.

İçerik Pazarlamasının Parçaları

Doğru İçerik

İçerik pazarlaması ancak doğru bir plan ile verimli sonuç verir. İçeriğinizi dikkat çekici, vizyonunuza uygun, hedeflediğiniz kitlenin gereksinimlerine yanıt veren bir şekilde oluşturmanız gereklidir. İçerik planınızın sürekli güncel ve sürekli genişleyen bir yapıda olması önemlidir. Bu şekilde, potansiyel müşterilerinizi kendinize çekmekle kalmaz, onları marka veya ürününüzün fanatikleri haline bile getirebilirsiniz.

Bulunabilirlik

İçerik pazarlamasının temelinde müşteriyi kendinize çekmek yatar, elbette müşterinizin de sizi bulabilmesi koşuluyla. Bulunabilirlik, olası satın alma sürecinin başlangıcıdır. Sizin mükemmel içerik yaratmanız mutlaka erişilebilir olmanızı sağlamaz. Web sitenizin doğru kurgulanmış bir SEO altyapısı olmalıdır. Sürekli denetlenen bir SEO stratejisi ile bulunabilirliğinizi her zaman en üst seviyede tutmalısınız.

Sosyal Medya

Sosyal ağlar, kullanıcıların buluştukları, görüş paylaştıkları, birbirlerini etkiledikleri mecralardır. Bu mecralarda doğru bir şekilde yer almak, varmak istediğiniz hedef olan site iç trafiğinizin artışı için çok önemli bir etmendir. Bu bağlamda, markanızı ya da ürününüzü sosyal medyada ne kadar iyi konumlandırabilirseniz, saygınlık ve güvenirliliğinizi aynı oranda arttırır ve pazarlama hedefinize daha kolay ulaşabilirsiniz.

Hızlı Erişim

E-ticaret siteniz, mobil uygulamanız ya da blog siteniz hem teknik olarak hem de kullanıcı deneyimi açısından mükemmel olmalıdır. Kullanıcınızı istediğiniz yere çektikten sonra, satış gerçekleşene kadar, onu memnun etmeniz ve işlemi sürdürmeye ikna etmeniz gereklidir. Bir çok web sitesi, doğru kurgulanmamış müşteri yol haritası, teknik sorunlar ve yavaşlık gibi nedenlerle zar zor elde ettikleri müşteri adaylarını kaybetmektedir.

İçerik Pazarlaması (Content Marketing) Hizmetlerimiz

ARAŞTIRMA

 • Mecra Araştırması
 • İçerik İncelemesi
 • Rakip Araştırması

STRATEJİ

 • Hedef Kitle
 • İçerik Stratejisi
 • İçerik Takvimi

ÜRETİM

 • Metin Derlemeleri
 • Blog İçerikleri
 • Görsel İçerikler

TANITIM

 • Medya Satınalma
 • E-Posta Pazarlaması
 • Sosyal Medya Pazarlaması

 İçerik Pazarlaması ile Farkındalık Yaratın

Kullanıcıların pazarlama mesajlarına gitgide bağışıklık kazandığı günümüzde, daha farklı ve daha etkileyici pazarlama metodları geliştirmek gerekmekte. Bu da ancak ürün ve hizmetleriniz ile ilgili farkındalık yaratmak ve ilgi çekmek ile olası. Firmalar kaliteli içerik ile müşterilerine ulaşmak istiyorlar. Bu nedenle içerik pazarlaması, pazardaki bütün ürünler gibi sizin firmanız ve ürünleriniz için de çok önemli. Doğru içeriklerle oluşturulmuş çarpıcı ve geri dönüşümü hızlı bir içerik pazarlaması stratejisi için Poligon Interactive ile iletişime geçin.

TANIŞALIM

Dijital pazarlama bütçenizi azaltıp, hedef dönüşüm oranlarınızı arttırmak isterseniz bize ulaşın. Tanışma toplantısında, dilerseniz, güncel kampanyalarınızın verimini birlikte değerlendirelim.

İçerik pazarlaması