SEO NEDİR?

SEO (Arama Motoru Optimizasyonu), bir web sitesinin organik arama sonuçlarında daha iyi sıralama elde etmesini amaçlar. SEO hizmeti ise bu amaca yönelik yapılan tüm işlemlerin genel tanımıdır.  Doğru yapılmış bir arama motoru optimizasyonu ile; web siteniz, dolayısı ile ürün veya hizmetleriniz, benzer ürün veya hizmet arayan insanlara daha fazla görünür ve erişilebilir olur. SEO, siteye en prestijli ve katma değeri en yüksek trafik çekme yöntemi olarak kabul edilmektedir. Arama motoru optimizasyonu ile verimli ve maliyetsiz bir dijital pazarlama kampanyası yapmış olursunuz. Burada dikkat edilmesi gereken, en doğru arama motoru optimizasyon stratejisinin hazırlanmasıdır. Başarılı bir arama motoru optimizasyonu,  kısa vadeli aksiyonlarla hızlı sonuç almaya yönelik olmamalı, kalıcı çözümler bularak devamlılık sağlanmalıdır. Yapılacak tüm dijital pazarlama çalışmalarında olduğu gibi, arama motoru iyileştirme çalışması da sosyal medya pazarlaması ve Google reklamları gibi farklı hizmetlerle desteklenmelidir.

NE YAPIYORUZ?

ARAŞTIRMA, ANALİZ,
STRATEJİ OLUŞTURMA,
UYGULAMA

NE SAĞLIYORUZ?

DAHA FAZLA GÖRÜNÜRLÜK,
DAHA FAZLA TRAFİK,
DAHA FAZLA MÜŞTERİ

KAZANCINIZ

MARKA BİLİNİRLİĞİ,
MALİYETSİZ TRAFİK,
DÖNÜŞÜM ARTIŞI

En Büyük Trafik Sağlayıcı Google

Her yıl, sadece Google’da 2 trilyonun üzerinde arama sorgusu yapılıyor ve Google saniyede 88.700‘den fazla aramayı cevaplıyor. İnternet sitelerine ziyaretçi trafiğinin %90‘ı Google tarafından gönderiliyor.

(moz.com – 2016)

%90

Organik Arama Sonuç Sayfalarında Üst Sıralarda Yer Almanın Önemi

Satın alma niyetiyle yapılan aramalarda organik arama trafiğinin yaklaşık %70‘i ilk 5 sonuç içerisinde dağılmaktadır. İlk 5 sırada yer alan web sitelerine tıklanma oranları kurumsal SEO hizmeti başarısının önemini anlatmaktadır.

(Advanced Web Ranking – 2016)

1. SIRA
%25.94
2. SIRA
%16.23
3. SIRA
%11.67
4. SIRA
%8.84
5. SIRA
%6.66

Arama Motoru Optimizasyonu Size Nasıl Fayda Sağlar?

Son kullanıcı, bir ürün veya hizmetle ilgili arama yaptığında satın alma niyeti oldukça yüksek olan kişidir. Zaten benzer ürün ve hizmeti aramakta olan bir kullanıcın karşısına, beklentisine uygun bir seçenek çıkarsa kullanıcının bu ürün veya hizmeti satın alma olasılığı daha fazladır. Bu nedenle, arama motorlarının sonuç sayfalarında (SERP) organik olarak üst sıralarda yer almak, markanın site trafiğini ve satışlarını arttırır.

Kurumsal SEO çalışması sadece arama motoru robotları (bot) için yapılmaz. Aksine, iyi bir kullanıcı deneyimi en öncelikli iyileştirme amaçlarından biridir. Web sitesini arama motorları için optimize etmek sadece trafiği arttırmaz, sitede yapılacak teknik iyileştirme ve yapısal düzenlemelerden dolayı, kullanıcı deneyimini de iyileştirir.  

Yapılan aramalarda üst sıralarda görüntülenmek marka bilinirliğine de katkıda bulunur. Kullanıcı o anda ürün veya hizmeti satın almasa bile marka ile karşılaşması ve marka bilincinin oluşması, gelecekteki satın alım kararını olumlu yönde etkileyecektir.

SEO Uygulama Alanları

Teknik SEO

Kullanıcılara, hızlı ve teknik açıdan sorunsuz bir site deneyimi sunmak arama motoru optimizasyonu için önemlidir. Web sitesinin teknik olarak iyileştirmeye uygun alanların belirlenmesi ve olası iyileştirme önerilerinde bulunulması işlemi teknik optimizasyon olarak adlandırılır. Sitenin erişim hızı, sayfa yükleme hızı, dosya ağırlıkları, HTML ve CSS hataları, kırık bağlantılar gibi konular uluslararası standartlarda test edilerek  raporlanır.

Sayfa İçi SEO

Sayfa içi optimizasyon sitenin hedef anahtar kelimelerde arama motorlarında üst sıralarda yer almasını sağlamak ve arama motorları sonuç sayfalarında nasıl görüneceğini belirlemek için yapılır. Sitenin sayfaları uluslararası kabul görmüş inceleme araçları ile incelenerek içerik ve yapısal değişiklik önerileri belirlenir. Site içi optimizasyon sırasında, içerikte hedef anahtar kelimenin yeteri kadar kullanılması, başlık etiketinde anahtar kelime kullanımı, doğru tanım etiketi (meta description) ve anahtar kelime (keywords) seçimi, site içi link ağının yapılması, başlık ve alt başlık seçimlerinin doğru yapılması, arama dostu URL yapısının oluşturulması gibi konular ele alınır.

Sayfa Dışı Optimizasyon

Site dışı optimizasyon, arama motoru optimizasyonu hedeflenen sitenin dışında yapılacak çalışmaları kapsayan hizmettir. Google, sitenin teknik ve sayfa içi optimizasyon işlemlerinin yanı sıra siteye geri link gelmesi, alan adının otorite puanın yüksek olması gibi birçok faktörü de sıralama hesabı sırasında dikkate alır. Başka sitelerden link alarak sayfalarımıza yönlenmesini sağlamak site dışı optimizasyon çalışmasının temel adımıdır. Gelen backlinklerin kalitesi, gönderildiği website/sayfa, otorite değerleri gibi birçok konuya dikkat edilmelidir. Aksi takdirde site bu çalışmadan olumsuz olarak etkilenebilir.

SEO Uzmanlığı

Arama motoru optimizasyonu günümüzdeki hızlı değişen teknoloji ile beraber farklı bir uzmanlık alanı olmuştur. Uzman SEO ajansının sitenize kazandırabileceği avantajları incelemeden önce; bilinçsiz, hızlı, ucuz ve sorumsuzca hazırlanmış bir SEO çalışmasının web sitesine zarar vereceği gerçeğini unutmamak gerekir. Uzman bir ajans, ücretli ve ücretsiz bir çok aracı kullanarak sitenizin daha yüksek sıralarda görünmesi için gereken çalışmaları yapar.

Bir arama motoru uzmanı ile çalışmanın en uygun zamanı, bir siteyi yeniden tasarlamayı veya yeni bir siteyi devreye sokmayı düşündüğünüz zamandır. Bununla birlikte var olan bir siteyi iyileştirme amacı ile de SEO çalışması yapılabilir. Eğer sitenizi yeniden kurgulamak olası ise en başından sitenizin arama motorlarına uygun bir şekilde tasarlanmasını sağlayarak önemli bir avantaj elde edebilirsiniz.

Unutulmamalıdır ki, Google arama sonuçları sayfasında organik arama sonuçlarının yanı sıra, genellikle ödemeli reklamları da görüntüler. Google ile reklam vermenizin, sitenizin arama sonuçlarındaki durumu üzerinde hiçbir etkisi olmaz. Google, siteleri ücret karşılığında arama sonuçlarına eklemez veya sitelerin sıralamasını değiştirmez. Organik arama sonuçlarında görünmenin herhangi bir maliyeti yoktur. Bu nedenle arama motoru optimizasyonu uzmanlığı günümüzde dijital pazarlamanın en önemli çalışma alanlarından biridir.

Kurumsal SEO için, arama motorları konusunda uzmanlaşmış bir ajans ile çalışırken, tıklama başı maliyet temelli Google reklamları konusunda da aynı ajans ile çalışmanız, size verim artışı ve maliyet avantajı sağlayabilir.

SEO Danışmanlığı

Web sitenizi kendi IT ekibiniz yönetiyor ise ya da yapan ve yöneten ajansın bir SEO ajansı olmaması durumunda, arama motoru iyileştirme hizmetini farklı bir ajanstan SEO danışmanlığı olarak da alabilirsiniz. SEO danışmanlığı inceleme, araştırma, strateji belirleme ve raporlama adımlarından oluşur.

SEO analizi yapılırken, öncelikle sitenin teknik içerik verileri göz önüne alınarak istatistiksel incelemesi yapılır. Site, uluslararası kabul görmüş denetleme kriterlerine göre test edilir, sorunlar belirlenir. Sitenin SEO kurallarına göre içerik mimari yapısının uygunluğu ve içeriğinin yeterliliği incelenir. Google Analytics, Moz, ahrefs ve Alexa gibi endüstri standardı haline gelmiş araçların verileri incelenerek sitenin SEO durumu belirlenir. Veriler, ilerde karşılaştırılmak üzere özetlenir. Sitenin arama motorlarınca endekslenme durumu, olası eksik endeksleme ve ceza durumları belirlenir.

Sitenin durumunun netleşebilmesi için rakiplerin verileri ve izledikleri kurumsal SEO stratejileri belirlenir. Endüstride kullanılan ve hedeflenen anahtar kelime listeleri oluşturularak rakiplerin çevrimiçi varlıkları ile arama motorlarındaki güncel eğilimlerin araştırılır.

Rakiplerin verileri de göz önünde bulundurularak SWOT (Güçlü-Zayıf-Fırsat-Tehdit) analizi hazırlanır. Bu analizin sonuçlarına göre, 3 aylık, 6 aylık ve 1 senelik hedefler oluşturulur. İzlenecek ana performans göstergeleri (KPI) belirlenir. İş planında ele alınacak düzenleme konuları için tarafların sorumlulukları belirlenir. SEO iyileştirmesi için yapılması gerekenler bir rapor haline getirilerek müşteriye sunulur. Aylık olarak hedef kelimeler ve sitenin SEO durumu izlenir ve raporlanması yapılır.

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) Hizmetlerimiz

İNCELEME VE ARAŞTIRMA

 • Rakip Araştırması
 • Anahtar Kelime Araştırması
 • Site İçerik İncelemesi
 • Ziyaret Verileri İncelemesi
 • Teknik Altyapı İncelemesi

STRATEJİ OLUŞTURMA

 • SWOT Analizi
 • Hedef Belirleme
 • KPI Tanımlama
 • Bilgi Mimarisi Oluşturma
 • Hareket Planı Oluşturma

SEO DANIŞMANLIĞI

 • Teknik Değişiklik Önerileri
 • Yapısal Değişiklik Önerileri
 • Site İçi SEO Optimizasyonu
 • İçerik Düzenlemeleri
 • SEO Backlink Önerileri

İZLEME VE RAPORLAMA

 • Teknik Performans
 • Site Sağlık Durumu
 • Alan Adı Otorite Puanı
 • Arama Motoru Görünürlüğü
 • SERPS Sıralaması

 SEO Gözünüzü Korkutmasın

Anahtar kelimeler, hemen çıkma oranları, site mimarisi, site içi ve dışı bağlantılar, ilgili ve yeterli içerik, site içi optimizasyonu, rakiplerin anahtar kelimeleri  gibi, arama motoru optimizasyonu ile ilgili bütün bu terimler, SEO uygulama adımlarının çok zor bir konu olduğunu düşündürebilir. Poligon Interactive olarak size şeffaf, sonuç odaklı arama motoru optimizasyon hizmeti sunarız. Analiz ve strateji belirleme ile başlayan hizmetimiz, site içi optimizasyon, arama motorlarına uyumlu içerik üretimi ve geri bağlantı yaratma danışmanlığı  ile tamamlanır.  SEO ajansı hizmetleri hakkında detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçin.

TANIŞALIM

Dijital pazarlama bütçenizi azaltıp, hedef dönüşüm oranlarınızı arttırmak isterseniz bize ulaşın. Tanışma toplantısında, dilerseniz, güncel kampanyalarınızın verimini birlikte değerlendirelim.

SEO - Arama motoru optimizasyonu